Zafer Çatel

Mayıs ayı ÜFE ve TÜFE rakamları geldi.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2023 %52,11, aylık %0,81 oldu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,11, bir önceki yılın aynı ayına göre %52,11 ve on iki aylık ortalamalara göre %105,50 artış gösterdi.

Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan 2023 yıllık %43,68, aylık %2,39 oldu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,21, bir önceki yılın aynı ayına göre %43,68 ve on iki aylık ortalamalara göre %67,20 olarak gerçekleşti.
 

*****

TCMB'nin enflasyon değerlendirmesinde, enerji vurgusu var. TCMB Nisan ayında tüketici enflasyonunda yaşanan yavaşlamada enerji fiyatlarının etkisine işaret etti.

Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesini yayımlayan TCMB, “Enerji grubu fiyatları olumlu seyreden dış fiyat hareketlerinin yansımasıyla önemli ölçüde gerilemiştir” dedi.

TCMB, gıda fiyatlarının temelde kırmızı ve beyaz et ile işlenmiş et ürünlerinin öncülüğünde tarihsel nisan ayı eğiliminin üzerinde artış kaydettiğini vurguladı.

Değerlendirmede, “Yeni sezon geçişinin yaşandığı giyim ve ayakkabı grubunda fiyatların aylık artış oranı yöntem değişikliğine de bağlı olarak yazlık ürünlerin endekse giriş ayının nisan ayından mayıs ayına kayması ılımlı seyretmiştir” denildi.

Mayıs ayı, hükümetin aldığı karar nedeniyle enerji fiyat gelişmelerinde bu oran daha aşağıya gelecektir. Mevsimsel sebze –meyve ürünlerinde pazara yansıması ile çok azda olsa fiyat değişimleri olacaktır.

Kira arışları enflasyonun üzerinde seyretmektedir.

****

Rakamlara bakarsanız enflasyon iniyor. Vatandaşa bakarsanız her gün gelen zamlardan bıkmış.

İktidar sahipleri de enflasyonun yaptığı tahribatı biliyor. Alım gücünün düştüğünü görüyor.

Vatandaş durumun farkında. Tencere eskisi gibi kaynamıyor. Partilerin uçuk vaatleri gerçeklerle bağdaşmıyor.

Deniz bitti.

Kim gelirse gelsin sıkı para politikası uygulanacak. Vaatler bir sonraki seçime kadar ertelenecek. Veya servetlerden vergi alınacak. Başka türlü nasıl toparlanacak.

Vatandaş, kime inanacağını şaşırmış.

Aynı tüketim maddesi değişik fiyatlar da raflarda yer alıyor. Hükümet fiyatları kontrol edemiyor. İşi piyasanın insafına terk etmiş durumda.

İnsaf dediğimiz vicdan.

Fırsatı ganimet bilen esnaf-tüccarda da ne vicdan var?

Kantarın topuzu çoktan kaçtı.

Bakan yok.

*****

Odunpazarı Belediyesi meclis toplantısında tartışma bitmiyor.

Odunpazarı kesin ve taşınır hesap görüşmeleri vardı. Tartışma kendi şirazesinden çıktı.

AK Parti kesin hesaba ve taşınır kesin hesaba karşı oy verdiler..

 “Biz belediyemizin bütçesini doğru idare etmeye, yönetmeye çalışıyoruz. İhtiyaç varsa borçlanırız. Biz şimdi öyle bir yatırımlara başladık ki sizden zor kurtararak başladık. Her sefer bunu anlatmaya çalışıyoruz. Yaşlı bakım merkezini, Yenikent’teki kültür merkezini, halı sahaları, kreşleri yaparken ya bir yönetmelik engeline takılıyoruz ya bir genelge ya da meclisten farklı şeylere takılıyorduk. Şimdi Büyükşehir’de de çoğunlukta olduğumuz için geçiyor.

Hoş olmayan bir tartışma.

AK Parti Meclis Üyesi Yüksel Yoldaş ile CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik arasında ispiyonculuk gerginliği yaşandı. Ali Haydar Çeliğin yaptı konuşmada “Terbiyesizlik yapma. İftira atıyorsunuz. Benim emniyette bir tane ifadem yok. İspat etmezsem müfterisin. Ben emekten yanayım. Uzun zaman devrimci mücadelede yer almış, yoldaşlarını hiçbir zaman satmamış, alnı açık biriyim.

Rapor oy çokluğu ile kabul edildi.

****

ErkanSARMAŞIK.

BBP’nin 1.sıra adayı. BBP kendi logosuyla seçimlere giriyor. Bir kafede, kahvaltılı basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, basın mensupları ile sohbet etti. Genç ve dinamik. Kendisine özgün çalışma ve siyaset üslubu var.

Seçimlerin çok önemli olduğunu belirterek, iddialıyım. Benim şahsi dostlarım sevenlerim ile birlikte matematiksel olarak % 10 civarında oy alıyoruz. CHP’ ye küsen Atatürkçü, milliyetçi kesimlerin yanı sıra, AKP ye ve MHP ‘ ye oy veren seçmenlerden şahsıma ciddi bir oy gelecek. Gençliği temsil ediyorum ve şehri dolaşıyorum nabzı tutuyorum, gerçek Eskişehirliyim.

Her seçim döneminde forma değiştiren politikacılar gibi değil. Siyaseti çirkinleştirmeyen, buna çanak tutmayan, politikanın dışına taşmayan ve basın özgürlüğünü savunan ama basının özgür olmadığını da bilen bir genç. Politikanın kural dışına çıkmadan, sözlerini ölçüp biçen bir yeni nesil politikacı tipi.

Gelecek için umut veren Nizam-i âlemci.

****

Adaylara sorarsanız herkes seçiliyor. Baraj sorunu yok. Akıllı telefonlar. Simülasyonlar. Matematikler, istatistikler…

Kesin seçildim...

Eee hayırlı olsun.

*****

Seçimi kim etkiler, neler etkiler.

Her dönem kararsızlar vardır. Aslında kararsız falan değildirler öyle görünürler. İktidar partisinin seçmen kitlesi bu numarayı çok sever.

İnşallah, maşallah hayırlı olsun dedi mi şifre bellidir.

Ben oyumu iktidardan yana kullanırım.

Adamın arabası var, evi var, yazlığı var işleri tıkırında. Her akşam eğlence yerinde takılıyor.

Sonradan görmelerden.

Komisyoncu.

Ensesi kalınlardan. Purosunu yakıyor. İktidara ver yansın ediyor.

Sanırsın ki muhalif. Neler söylüyor…

Arkasından da kafa kırıyor.

Pek tabii oyum Reis’e...

****

Bir de genç seçmen var. Onların dili farklı. Sosyal medyada özgürler. Okumadan fikir sahibi oluyorlar. Sevmiyorlar detayları. Dolayısıyla eskiler onları pek tatmin etmiyor.

Bireycilik daha hâkim. Daha özgür olmak istiyorlar.

****

Sistem,D-HONT...

Şimdi seçime katılım oranı yüksek olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geçersiz oy kullanan sayısı çok az olacak.

Milletvekilliği seçimlerinde ittifaklar söz konusu. Aynı çatı altında girenlerin ülke barajı sorunu yok.

Aynı listelerde yer alanların seçilme şansı sıralamadaki yerlerle ilgilidir. Aynı çatı altında kendi logosu ve listesi ile girenler seçim çevre barajı sorunu yaşayabilecekler.

Barajı geçemeyenlerin oyu yani seçmen iradesi milli irade çöpe...

Bu seçimlerde en çok geçersiz oy oranına sahip olacağız. Onun için yazdıklarımızda bu sorunu hep yaza geldik. Anladım k henüz durum anlaşılmamış.

Türkiye’nin kaderi de gençlerin elinde.

Gazetecilerin önüne adaylar açık tartışmaya çıkmadı ki.