Sabah, akşam TV programlarında emeklinin durumu gündeme getiriliyor. Haklarını yememek lazım.

AKP’den Allah razı osun 2024 yılını Emekiiler yılı ilan etti. Emeklilere kamu bankalarına talimat verilerek promosyon ödemelerini 8 bin TL yaptılar.

Dini bayramlarında ikramiye ödemesini 3 bin TL’ye çıkardılar. Daha ne olsun!

Gerçi bu konuda çok dedikodu çıkartıldı ama yerel seçim öncesi hiç biri gerçekleşmedi.

Sanki iktidar, derin yoksulluk sınırında yaşan emeklileri gözden çıkarmıştı. CHP’nin emekliler için defalarca gündeme getirdiği aylıkların en az asgari ücret seviyesinde olması teklifi AKP+MHP’nin oyları ile hep ret edildi.

AKP durumun farkında. 10 bin TL civarında alan emekliler gerçekten enflasyona göz göre göre ezdirildi. Çünkü dar gelirlinin enflasyonu %120’leri çoktan aşmıştı. Hissedilen enflasyon diyorlar buna.

Ancak, işçi emeklilerinin taban aylıklarında iyileştirme yapılmadı. Yani güncelleştirme yapılmadı.

+++++

Mehmet Şimşek yönetimindeki uygulanan ekonomik programda ise durumları daha da kötüleşti. Bir taraftan enflasyonun dayattığı şartlar ağırlaşırken, diğer taraftan gelirleri enflasyon oranında arttırılmadı…

Beklentileri şuydu…

On bin TL’ye sabitlenen kesimlerin durumu çok vahim... Birçoğunun kök aylıkları 6-7-8 bin TL civarında. Aradaki fark hazinece karşılanıyor.

Enflasyon farkı % 25-30 verilse bile yine on bin TL ye tamamlanacak. Dolayısıyla temmuz ayı beklentileri yine elleri boş kalacak. Çünkü enflasyon farkı verilmiş olacak?

Mehmet Şimşek, enflasyon düşerse emeklinin satın alma gücü yükselecek zannediyor. Hayır! Enflasyon düşmeyecek. Mal ve hizmetlere zamlar gelecek. Çünkü Türkiye’de talep enflasyonu yok… Maliyet enflasyonu var. Nereden anlıyoruz. Çekirdek enflasyonun rakamlarından.

Ne diyorlar. İşte, zor zamanlardan geçiyoruz…

İş adamlarına, televizyon ekranlarında yapılan tartışmalarda

İşte zor bir zamandan geçiyoruz, içte ve dışta bize siz çöktürmek isteyenler var. Bizler fedakârlık yapmak zorundayız. Tasarruf zamanı… Devlet üstüne düşeni yapıyor.

Hadi şimdi sıra sizde, sendikalara da aman yüksek zam talepleri ile gelmeyin. Zaten sistemin sendikaları, hepsi iktidarın arka bahçesi.                      Sarı sendikaların başında işçi ağaları var.

Temmuz ayında asgari ücret zammı beklemeyin. Yılda bir kez olacak! Emeklilerde işte 6 aylık enflasyon bu kadar. Onu yapacağız… Taban maaşı 10 bin TL üzeninde olanlar % 35-30 arası zam alırlarken kök maaşı alanlar yine havasını alacaklar.

Onlara da diyecekler ki biz size de bu artış oranın uyguladık ve kök maaşınızın üstüne ilave ettik. Ne yapalım…10 bin TL oluyor…

Eğer başka bir formül bulmaz iseler.

Zira EYT’lilerin yükü mevcut emeklilere etkisi çok ciddi oldu. Erdoğan popülist politika ile iktidarda kalma uğruna, bu yanlışı yapmam dediği halde yaptı.

Şimdi ağır bedelini diğer emekliler ödüyor…

+++++

AKP’nin ekonomik sözcüleri diyorlar ki; bizden bir şey beklemesinler. Bu zor zamanları atlatacağız işte yılın ikinci yarısında göreceksiniz enflasyon düşecek. Düşmeye başlayınca biraz daha dişimizi sıkacağız seneye artık senenin sonlarına doğru yeni yılda belki biraz iyileştirme yaparız.

2025 sonlarına doğru feraha erişiriz… Söylem bu olacak. Bakın bu yazıyı saklayın. Bir tarafta buna hazırlanıyorlar.

Bundan başka bir şey olmayacak bunu yapacaklar. Çünkü bunu Merkez Bankası bir açık mektupla asgari ücreti sakın artırmayın diye hükümete ekonomik durumu bildirdi.

Göreceksiniz asgari ücret arttırılmayacak. Çünkü uygulanan bir IMF programıdır…

Asgari ücret artmadığı zaman diğer tür ücretleri de artmayacak. Çünkü bu defa patronlar diyecekler ki bakın asgari ücret artmadı. Biz biraz dişimizi sıkacağız. Hükümetimiz bunu bizden istiyor.

Ankara'da ciddi anlamda kulislerde emekliye bir zam yapmamak temmuzu pas geçmek, asgari ücreti zaten pas geçmek ciddi bir şekilde konuşuluyormuş.

Çünkü 2023’de böyle olmuştu. Emekliler hüsrana uğramışlardı...

Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığına ve kabine ye yaptıkları bilgilendirmede kaynağımız yok. Kaynağımız olmadığı için yapacağımız her zam enflasyonist bir baskı yaratacak ve o enflasyonist baskı nedeniyle de enflasyonu tutamayacağı ve beklediğimiz yaşam seviyesine ulaşamayacağı, sürekli olarak gelirler ve yaşam pahalılığı artmaya devam edecek… Paranın satın alım gücü sürekli düşecek. Lütfen durumu idare edin.

Bu ne demek. Vatandaşın artık boğazı sıkılıyor.

Meselenin temelinde KÖK maaş meselesi var… Benim önerim şu. Politikada görev alanların, maaşı kök maaşlarının maksimum 10 katı olsun. Bu konuda cömerttim. Bunu anayasa maddesine koyalım ne dersiniz?

Milletvekilleri, generalleri, belediye başkanları, bakan yardımcıları, banka genel müdürleri, hâkimler, savcılar, generaller, üst düzey emniyetçiler dâhil birçok kamu görevlisi nayır böyle bir şey olamaz diyecekler.

Hepsi de maşallah konuştuklarında hem yerli, hem de milliler!

Emin olun muhalefet dâhil herkes karşı çıkacaktır.

 

Şimdiki oyun direkler arası çadır hanede cambaza bak cambaza oyunu oynuyorlar…

Bilinen şu. Ülke artık palavra propagandalar yöntemi ile yönetilemez.

Beni ikna edemezsiniz.

Ey! Dar gelirliler… Ey sürünen emekliler. Size tavsiyem bol bol inşallah! Deyin. Belki faydası olur.