Mayıs ayının ortalarına geldik bile. Havaların ısınmasıyla hem doğa hem de vücudumuz yaza hazırlanmaya başlıyo,r bir uyanma hali gerçekleşiyor.

Kış boyunca yavaşlayan metabolizma hızımız yavaş yavaş artmaya başlıyor.

Peki yaza metabolizmamızı hızlandırarak girmek için ne yapabiliriz?

Fazla kilolarımızdan nasıl kurtulabiliriz?

-Öncelikle hafif ve temiz beslenmeyi kendimize ilke edinmemiz gerekiyor.

Ben bunu en güzel tabaklarımızdan örnek veriyorum. Öğünlerinizin sonrasında tabağınız ne kadar temizse ne kadar az bulaşık çıkıyorsa vücudumuzda da o kadar kolay sindirilebiliyor.

Örneğin  haşlanmış tavuk yediğinizde bitiminde tabağınızı düşünün bir de köri soslu kremalı tavuk yediğinizde tabağınızın son halini düşünün Sizin yıkamak için bile efor sarf ettiğiniztabaklar kim bilir vücutta nasıl temizlenmek için uğraşılıyor değil mi ? Bu nedenle  tabakta kalan kötü yağları yıkamak için bol su ve bol deterjan gerektiren besinlerden lütfen olabildiğince kaçınalım.

Bazen midemize çöp kutusu gibi davrandığımızı düşündüğüm zamanlar oluyor. Kalori kontrolünü düşünmek bir yana dursun. Paketli ürünler, içeriğinde ne olduğunu bilmeden yediğimiz katkılı o besinler,… Oysa etiket okuyarak içeriğinde evimizde bulundurmadığımız hiçbir maddenin yer almadığı, temiz içerikli ve doğal besinlerle beslenmek vücudumuzu asıl  besleyebildiğimiz besinler. Diğerleri mide hacmimizi doldurmaktan başka bir şey değil . Hatta vücudumuza olan zararlarını beraberinde getirdiği onlarca hastalıkları görmezden gelmemek gerekiyor.

Tam da bu yüzden bu yazıyı okuyan herkesi yakın zamanda yapılmış kan tahliliniz yoksa en kısa zamanda detaylı  kan tahlili yaptırmanızı rica ediyorum.

Sonrasında kan bulgularınızda metabolik bir sıkıntı, bir hastalık belirteci, vitamin- mineral eksiklikleriniz varsa bir hekim analizinden sonra  bir diyetisyen eşliğinde yaza daha sağlıklı girmek için ama her şeyden önemlisi sadece bu yaz ile sınırlı kalmayıp bir ömür boyunca sağlıklı beslenmeyi hayatınıza entegre edebilecek , yaşam tarzı haline getirebileceğiniz programı bulmanızı ve ertelemeden hayata geçirmenizi öneriyorum.

-Lütfen bu yazıyı okuyan herkes 1 bardak su içsin çünkü ülkece su tüketimimiz maalesef çok da normal sınırlarda sayılmaz bunun en büyük sebebi ise gün içinde çay-kahve gibi diüretik alımımızın çok fazla olması.Yani yeteri kadar su içtiğinizi düşünseniz bile içtiğiniz çay- kahve vücudunuz o suyu kullanamadan  idrar yoluyla atmış oluyorsunuz.

-Her gün yürümeye özen gösterin. İnsan anatomisine en uygun spor yürüyüştür. Koşmak bile insan anatomisi için ne yazık ki doğru bir tercih değildir. Her gün mümkünse açık havada hatta doğada yürümeye özen gösterin. Yürüdüğünüz ortamda ne kadar çok oksijen varsa yağ yakımınız bir o kadar hızlı gerçekleşecektir.

-Çay, kahve, sigara , alkol gibi vücutta fazlasının toksik etki yarattığı unsurları olabildiğince azaltın.

-Kendinizle baş başa vakit geçirin. Bazen kendi kabuğunuza çekilmek, günlük stresten bir nebze de olsa uzak kalmak, meditasyon yapmak sizi hem bedenen hem de ruhen arındırmaya yardımcı olacaktır.

Kendinize çok ama çok iyi davranın. Haftaya  görüşmek üzere

Sağlıklı günler diliyorum