Yeni haftaya başlarken siyasette de sıcak gelişmeler yaşanıyor. 31 Mart’ta Türkiye de 1. dip dalganın etkileri devam ediyor.

Fakat AKP bunları görmek istemiyor…

 

Bu dalgalanmayı en iyi gören ve çok akılcı bir yol izleyen CHP Lideri Özgür Özel oldu.

Tarihinde ilk defa yurttaşla arasında samimi bir köprü kurdu…

Erdoğan'ın memleketi Rize'de isyan etti: ''Böyle düzene yazıklar olsun''

Çay toplayan üretici ailelerle bir araya gelen Özgür Özel, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 'Çay üreticisinin sesini duyuyor, duyuruyoruz' adlı 'Çay Mitingi' ne de katıldı. Miting iğne atsan yere düşmüyor. İlgi çok büyük. Çay Üreticilerinin sesi oluyor

Konuşmasında Rize'nin bütün milletvekillerine seslenerek,  “Önergeyi vereceğiz, gözünüzün içine bakacağız. Rize'yi unutmayın; kaldırın elleri, çay üreticisi elini uzatıyor. Bu eli havada bırakmayın, bu eli boşta bırakmayın, tutun elimizi tutun, önergeyi reddetmeyin'' dedi.

CHP YURTTAŞIN SESİ OLUYOR…

 

Ankara/Tandoğan’da emekli mitinginde emeklilerin sesi oluyor.

Atanamayan Öğretmenlerin ve özel okul öğretmenlerin sesi oluyor. Tarım ve büyükbaş üreticisinin sesi oluyor.

 

Net konuşuyor…

Müthiş bir tempoda koşturuyor. Temel sorunları amasız, fakatsız dile getiriyor. Çözüm önerilerini sunuyor…

 

CHP’ye bile “ön yargılı” olanlarda bile hele bir durun. Adam doğru şeyler söylüyor diyor...

 

Kendisine, AKP’nin 22 yıldır söylenen yalanlardan o kadar çok bıkmış ki, doğruları dile getirenlerin yanında yer almak istiyor.

Kısacası, CHP lideri psikolojik üstünlük gündem belirliyor…

 

Araştırmalarda da bu durum çıkıyor.

 

CHP Özgür Özel ile birlikte değişim rüzgârını yakalamış gibi duruyor. Toplumsal talepleri korkusuzca dile getiriyor ve toplumda ciddi bir karşılık buluyor.

 

Diğer sıçrayan bir partide Yeniden Refah.  Genel başkanı Fatih Erbakan önderliğinde çok ciddi toplumsal taban oluşturuyor ve AKP’den umudunu kesenlerin adresi olarak gözüküyor.

Anlaşılan siyaset yaz ayında da hızını kesmeyecek.

Özgür özel atak üstüne atakları yapıyor…

Bunu görüyoruz.

AKP bunu çözemedi. Nedenlerini araştırıyor.

Aslında biliniyor da, bilmezden geliyorlar. 31 Mart seçimlerinden bu güne kadar ağır bir enkaz altında kaldılar. Bu güne kadar da hasar tespit raporu hazırlanamadı. Veya siyaset yapanlar kenarından, köşesinden bildikleri halde yazmak istemiyorlar?

Şunu söyleyemiyorlar.

 

Şimdi teşkilatlarında bir telaş var…

Gördüğüm manzara şu. Vatandaşın mesajlarından hiç ders almamışlar. Aynı tas ayı hamam.

Hoj geldin bej gittin seansları hummalı bir şekilde devam ediyor… Partinin içinde Bizans entrika numaraları varlığını sürdürüyor. Bazılarının işi bitmiş, fiş çekilmiş birbirlerini dolaşıyorlar.

Bu seremoni hiç bitmez…

AKP il başkanın Gürhan Albayrak’ın Tepebaşı Belediyesinin kesin hesaplarını ve gerçekleşen bütçe ve çalışma raporlarını eleştirmesi, işten çıkartılan 100 işçinin veya çıkartılan işçilerin arasında down sendromlu işçi olduğunu, işçi kıyımı yaptığı iddialarını gündeme taşımak istemesi de bir anlam taşımıyor.

Bu iddialara karşı şikâyet etme yolu belli. AKP’nin meclis üyeleri var… Yargı yolu açık.

 

ÇİFTELER BELEDİYESİ’NİN MAKAM ARACI YOKMUŞ.

BORÇLU BİR BELEDİYE DEVİR ALINMIŞ.

Belediye başkanı makam odası…

Çifteler

Nüfusu 15 bin civarında. Eskişehir merkezdeki bir orta mahallenin nüfusu kadar. Merkezdeki bu mahallelerde muhtarların birçoğu 5 binin üzerinde veya civarında oy alıyorlar.

Sistemin bozuklukları hizmetlere de yansıyor…

Çifteler İlçe Belediyesi olmuş…

Aslında küçük belediyeler rasyonel olmuyor. Belediye başkanı değil de sanki mahalle muhtarı seçimlerinin sonuçları gibi. Zehra Konakçı 3.150 “oy” la belediye başkanı oluyor. Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis üyesi. ESKİ genel kurul üyesi.

Makam aracı yokmuş… Gerek yok ki… Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri var.  İhtiyacınız olduğunda size bir makam aracı bağışta bulunurlar… Merak etmeyin.

Borç yiğidin kamçısıdır. Ödenir merak etmeyin.

CHP’liler Çifteler’i ziyaret etmişler...

Zehra Konakçı ev sahipliğini yapmış… Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile birlikte Sakarıbaşı’nda incelemelerde bulunmuşlar…

Çifteler’deki muhtarlarla da bir araya gelmişler.

Sorunlar belli… Çözümlerin başında “sakarıbaşıkaynak suyu geliyor. Zira Eskişehir’in kaynak suyuna acil ihtiyaç var. Bu suyun merkezide burası…

AKP’nin sözü vardı. Bakalım bu suyu getirebilecekler mi. Protokol yapılmış ama 2.5 yıldır hiçbir gelişme yok. Yoksa her zaman olduğu gibi engel mi olacaklar.

Görev Gürhan ALBAYRAK’a düşüyor. Bundan sonrası AK Partide. Bir şey yapabilirler mi?

İyi niyetli düşünmek istiyorum. Belki Eskişehir’in ihtiyacı olan projeyi engellemezler.

Bir an önce 50 km olan isale hattını yaparlar. Bizde helal olsun deriz. Yaparsa AKP yaparmış…

 

SAKARIBAŞI PROJESİ 2021 YATIRIM PROGRAMINDA VAR

DSİ 3. Bölge müdürü Kaan şan proje hakkında milletvekillerine bilgilendirme yapmıştı…

“Sakaryabaşı Kaynaklarından Eskişehir İline İçme suyu Temini Planlama Raporu Yapımı işi, 2021 Yılı Yatırım Programında yer almaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 05.07.2021 tarihinde ön Yeterlilik oturumu yapılmış olup, 14.09.2021 tarihinde mali teklif oturumu yapılacaktır. İhale süreci devam etmektedir. Söz konusu iş kapsamında, Eskişehir iline Sakarbaşı kaynakları başta olmak üzere, Başkurt kaynakları gibi alternatif kaynaklardan da içme suyu temin imkânı, hidrolojik, jeolojik ve ekonomik olarak ayrıntılı ve alternatifli olarak çalışılarak Planlama Raporu hazırlanacaktır.

Ayrıca, Eskişehir ilinin mevcut ana su kaynağı olan Porsuk Barajının miktar ve kalite açısından durumun tespiti, alınacak önlemler ve çözüm önerileri değerlendirilecektir. Bütün alternatiflerin ayrıntılı maliyet çalışması DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır.” demiş..

Peki! O günden bugüne geçen 4 yıl var. Şimdiye kadar ne yapılmış? Eskişehir kaç yıl daha bekleyecek?

Amasız, fakatsız Ey! AKP milletvekilleri net konuşun. Projeyi gerçekleştirecek misiniz, yoksa yapıyormuş gibimi yapacaksınız?