Arada bir araya geliyorlardı. Çakarlı araçlar yanaşıyor haber kanallarının kameramanları önde. Çekimler yapılıyor.

Haber değeri var. Canlı yayınlar. TV haber saati ful dolu. 6 masa toplandı…

O gece bütün TV yayınlarında, Millet ittifakının adayı kim olacak? Tartışmaları oluyordu. Batı dünyasının favori ismi Ali Babacan’dı. Kamuoyu araştırmaları yapılıyordu. Öne çıkan iki isim vardı. İmamoğlu ve Yavaş… Bu isimlerle seçimleri kazanırız diyenler çoğunluktaydı.

Kılıçdaroğlu, Akşener, Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal. Aylar geldi geçti. Toplantılar yapıldı. İstikşafı görüşmeler yapıldı.

Gazeteciler soruyor?  Efendim Millet ittifakının adayı kim? Parti sözcüleri tarafından; çalışmalar devam ediyor. Görüş birliği içindeyiz.

Yıl 8 Kasım 2020. TBMM kürsüsünde KILIÇDAROĞLU bütçe maratonunda siyasi değerlendirmeler yapıyor, tank palet fabrikasının nasıl peşkeş çekildiğini anlatıyordu… AKP sıralarından aday ol aday ol seslerin yükseldiği yere dönerek “aday olmayacağımı nereden biliyorsunuz” demişti…

Geçtiğimiz haftada Kılıçdaroğlu “hançerlendim” diyerek kendisini gündeme getirdi. TV ekranlarına çıktı. Bir şeyler söyledi. Hala gözü CHP genel başkanlık koltuğunda.

Efendim kendisi aday olmayı hiç bir zaman istememiş onu CHP’li taban istemiş. Yalanın bu kadarına pes… Sanki bulunmaz HİNT kumaşı…

Kendisinin CHP’yi nasıl hançerlediğini anlatmıyor?

Neden?

Çünkü Kılıçdaroğlu döneminde Erdoğan’ı kopyaladı ve tek adam politikası uygulamadı mı?

Yanında bulundurduğu danışmanları bile parti meclisi, MYK üyelerinden daha itibarlıydı…

Birçok konulardan genel başkan yardımcılarının bile haberi yoktu. Parti içinde kliklerin savaşı vardı. CHP kendi öz milli kimliğinden çoktan uzaklaştırılmıştı...

Yılmaz Özdil’in söylemi ile “Kılıçdaroğlu CHP’nin içine sokulmuş” olan bir “guguk kuşuydu”. Bunu nereden anlıyoruz! En son 2023 yılındaki atadığı milletvekillerinden.

Kılıçdaroğlu dönemi CHP’nin fetret dönemiydi… Kurultay delegesi ona güle güle dedi. Birileri bu tel maşa adamdan medet umuyorlar. Ahı gitmiş vahı kalmış bu adamı piyon gibi öne sürmek istiyorlar. Çünkü yıllarca CHP’nin sırtından geçinen bir gurup vardı. Ellerinden güç gidince eyvah dediler.

Kibirli insanlar. Bir zamanlar CHP onlardan soruluyordu. Kılıçdaroğlu dönemi başarısızlıklarla dolu. Bir de mazlum rolü oynuyorlar…

Yaptığı siyasi hatalar CHP’li seçmenleri çok üzdü. Ekmelettin’den başlayan, milletvekili dokunulmazlığı ile devam eden ve partiyi babasının çiftçiliği gibi kullanan bir genel başkan.

2023 SEÇİMLERİNE DOĞRU GİDERKEN

Sözde “millet ittifakı”  vardı.

Basının önünde bir araya gelen genel başkanlar partilerin basamaklarında pozlar verdiler. Eskişehir’de de ittifakın İl başkanları kahvaltıda bir araya gelip poz veriliyordu.

DEVA İl Başkanı İsmail Ateş milletvekili olmak için il başkanlığından istifa etti... Fesih Bingöl Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Recep Taşel CHP’nin il başkanıydı. Milletvekili olmak istiyordu. Genel Merkez ön seçim talebini kabul etmeyince  Milletvekili seçimlerinde il başkanı olarak görev yaptı… 3 milletvekili çıkardı. Tepebaşı belediye başkan aday adaylığı müracaatı yaptı.

Emine Edizgil de İYİ partinin Odunpazarı belediye başkan adayı oldu. Hüseyin Özcan DP İl başkanlığına devam ediyor. Mahir Sayın? Ortalarda gözükmüyor.

+++++

CHP kurultayında Kılıçdaroğlu’na güle güle dediler. Kurultay öncesi siyasi pespayelikleri, yaptıkları Bizans oyunları, partinin önünü tıkamıştı. Parti aynı yerinde sayıyordu…

Parti, bir avuç partici şarlatan oligarkların elinde oyuncak olmuştu.

Kurultaya doğru giderken bir ses yükseldi tabandan… Değişim… Bu sesi kurultay delegeleri duydu ve Kurultayda Özgür Özel 2. turda genel başkan oldu. CHP değişim sancıları yaşadı ama yerel seçimlerde büyük bir başarı elde edildi.

Cam duvarlar kırıldı.

Parti şimdi halka daha yakın.

Yeterli mi elbette değil.

Bu esen umut rüzgârları siyaseti sarstı. Yıkılmaz denilen AKP’nin önemli kaleleri yıkıldı. AKP şimdi iç hesaplaşma yapıyor…

Tek adam yönetimine karşı çok ciddi eleştirirler var. Partide alarm veriliyor…

CHP’yi örnek göstererek değişim diyorlar.