1 Eylül 2023. Dünya varış günü… Nesini kutlayacağım! Barışı savunanlar hapishaneye gönderiliyor. Toplumdan ses yok...

DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE MECLİS OTURUMU.

 1 Eylül 2023. Dünya varış günü… Nesini kutlayacağım! Barışı savunanlar hapishaneye gönderiliyor.

Toplumdan ses yok.

Güçlülerin hukuku geçerli. Anayasa, kanun falan hikaye..

Muhalefet yok.

Konuşan Türkiye’den susan Türkiye getirildik!..

****

Odunpazarı belediye meclisinin Eylül ayının ilk toplantısı. Yenigün gazetesi yazı işleri müdürü genç gazeteci kardeşimiz ANIL AKSOY’ la  birlikte takip ettik..

ES TV ekranlarından canlı yayımladı.

*****

Gündem maddeleri ilgili komisyonlara sevk edildi...

Odunpazarı belediye Meclis’inde demokrasi olduğu için yasal sınırlar içerisinde, meclis üyeleri hiçbir sansüre uğramadan özgürce konuşuyorlar. Gündem dışı konuşmalar çok daha ilginç. Türkiye’nin ve Eskişehir’in güncel sorunlarını, siyasal ve ekonomik konular konuşuluyor.

Gündeme AKP sözcülerin sosyal medyaya servis edilen sözler yer alıyor.

Gündem dışı konuşmaların süresi belirlenmediği için çok uzun sürüyor. AKP gurup başkan vekili meclis üyesinin konuşmaları oldukça uzun ve tekrarladığı için sıkıntı veriyor.

Odunpazarı meclisinde demokrasi var.

Partisinde konuşamayanlar mecliste konuşuyor..

Mesajlarını canlı yayında veriyor.

 

 

Meclis bitiminde oturma salonundayız. Simit, çay, kaşar, ikramı var. Yanında AKP gurup başkan veli oturuyor. Diğer meclis üyeleri ile birlikte sohbet ediyoruz.

Konuşmamalarımız arasında CHP’ nin il başkanı kim olacak? Nasıl bir profil il başkanı olmalı? Sorusunu da yanıtladı.

CHP il başkanı tarafsız olmalı. Sadece bir bölgeye ben başkanım dememeli. Herkesi kucaklamalı. Bütün partinin yöneticileri ile birlikte uyum içerisinde çalışabilmeli, herkeste il başkanını kurumsal kimliğine saygı göstermeli. Aday adayı olma isteyenlerin sizinle görüşmeye geldi mi hiç sorusuna “patron ben değilim ki”!

 

Sizin de fikirlerinizi alırlar sorusuna verdiği yanıt daha anlamlıydı..

Eskişehir’deki CHP’nin en büyük sorunu bence aday adaylığı ile ilgili hiç kimsenin Kazım Kurt’ a danışma gibi bir alışkanlığı yok.. Başka yerlere danışıyorlar. Ona göre danışıyorlar, ona göre hareket ediyorlar. Sonrada, seçimden sonrada herkes küsüyor. Ben, kucaklanacaksa bütün parti, benimde kucaklanmaya ihtiyacım var sözleri çok anlamlıydı..

 

ADAY ADAYIYIM.

Meclis toplantısının bitimine yakın başkan Kazım Kurt sürpriz bir açıklama yaptı.

Önümüzdeki süreç hızlanmıştır. Yerel seçime 6 aylık bir süre kaldı. Bizim partimizden de aday adayları çıkacaktır, çıkmalıdır. Biz gayet demokratik bir yolla adaylarımızı yaparız. Ben de, aday adayıyım bu arada. Önümüzdeki süreçte yarışacağımız arkadaşlara başarılar diliyorum. Bizle yarışmaya kalkarsanız sonunuz pekiyi olmaz diye düşünüyorum” dedi. 

AKP adaylarına ince mesaj… Yani bizler varken işiniz çok zor.

Böylelikle Kazım Kurt parti kültüründen geldiği için aday adayıyım dedi.

MECLİS KONUŞMALARI

CHP meclis üyesi Ali Haydar, ülke ve şehrimizdeki çevre sorunlarını dile getirdi… Akbelen ve kaymazdaki gelişen çevre sorunlarını gelişen olayları anımsatarak, büyük çıkar grupları yeraltı zenginliklerini ranta çevirmek için her şeyi kullanırken yer üstünde yaşayanların mücadelesi hiç bitmiyor doğamıza sahip çıkalım dedi.

SİBEL YEŞİLADA MISIR ÜRETİCİNİN SORUNLARINA DEĞİNDİ.

CHP’li Meclis Üyesi Sibel Yeşildal ise, üreticinin sorunlarını meclis gündemine taşıyarak, “23 Ağustos tarihinde TMO, mısırın fiyatını yüzde 5 artırarak 6 bin olarak açıkladı. Üreticiler en az 8 bin beklerken bu fiyat üreticiyi üzdü. Çiftçinin kullandığı tüm kalemlere çok yüksek zamlar gelirken çiftçilerimiz de mısır fiyatının beklenti doğrultusunda revize edilmesini bekliyor. Mısırın kullanıldığı tüm ürünlere neredeyse yüzde 100 zam gelirken mısır fiyatlarının neredeyse aynı kalması üreticiyi zora sokuyor” dedi.

ÖMER FARUK ALPU YOLU DAHA İHALE EDİLMEDİMİ DİYE SORDU..

CHP meclis üyesi, Dr. Ömer Faruk İnan,14 Mayıs seçimlerinden önce AK Parti Milletvekili Fatih Dönmez, Alpu Yolu için 15 gün içinde ihalesi yapılacak’ demişti. Aradan 4 ay geçti ancak bir gelişme yok. Çevreyolunda şehirlerarası yolculuk edenler ne kadar kızgınlık çekiyordur. Bursa, Bozüyük bile sorununu çözdü. Biz hala uğraşıyoruz. Herhalde bu yolları da seçim vaadi olarak kullanacaklar” dedi

Devamı  yarın..