Başkan KURT, Odunpazarı Belediyesi’nin demokratik ve şeffaf bir biçimde yönetildiğini, aday adayı olmak isteyen tüm arkadaşlarımıza istedikleri bilgiyi ve belgeyi her zaman vermeye hazırız dedi…

ODUNPAZARI DEMOKRATİK VE ŞEFFAF YÖNETİLİYOR.

Dünden devam.
 

BİLGİ VE BELGEYİ VERMEYE HER ZAMAN HAZIRIZ
Başkan KURT, Odunpazarı Belediyesi’nin demokratik ve şeffaf bir biçimde yönetildiğini, aday adayı olmak isteyen tüm arkadaşlarımıza istedikleri bilgiyi ve belgeyi her zaman vermeye hazırız dedi…

Konuşmasından bölümler

-Yalan, yanlış, uyduruk açıklamalar yapmak zorunda kalmasınlar sonra mahcup olurlar. Hiçbir çalışanımız da bu konuda farklı tavır içerisinde olmaz. Biz aradığımız belgeyi her zaman buluruz. Onda bir sıkıntı olmaz

TROL İŞİNİ EN İYİ SİZ BİLİRSİNİZ.

 -“Trolleriniz falan dediniz... Trol işini en iyi siz bilirsiniz. 200 bin trolü idare eden adam sizin arkadaşınızdı. Reis’in yeniden seçilmesiyle ilgili 24 saat göreve hazır olduğunu beyan eden sizin arkadaşınızdı. Ben bizimle ilgili o uyduruk haber ajanslarının verdiği haberlerin altına yorum yapanlara baktığımda hiçbirinde fotoğraf yok, hiçbirinde gerçek isim yok. Biz trolle falan uğraşmayız”.
TARIM POLİTİKALARININ YANLIŞ OLDUĞUNU ANLATTIK
- “Tarımla ilgili biz size 20 yıldır bu politikaların yanlış olduğunu anlattık. Nihayet yeni Tarım Bakanı bizim söylediklerimizi yapacak hale gelmiş. Bu da bir kazanımdır. Bundan sonra çiftçilerimiz mahsulü toprağa ekmeden önce biçtiği zaman kaça satacağını bilecek hale gelmelidir.

- Bu bir önemli adımdır, başarıdır. Buna cesaret ediyorsunuz, tebrik ederim. Biz 20 yıldır bunu söylüyoruz. Eleştirilerden ders çıkarmak en önemli iştir. Bu konuda bir adım attığınızı doğru da buluyorum. Ama 22 yılda kaç tarım bakanı değişti, o kadar tarım politikanız değişti. Kaç milli eğitim bakanı değişti, o kadar milli eğitim politikanız değişti. Bir tutarlılık, bir süreklilik sağlamak durumundasınız. Bunu maalesef yapamadınız” dedi.
İL MÜDÜRLERİ AKP İL YÖNETİCİSİ GİBİ
- “Somut, net… Eskişehir’de merkezi hükümetin müdürleri AKP il yöneticisi, ilçe yöneticisi gibi davranıyor. Her hamlede karşımıza duruş sergiliyor. Bazılarıyla yakında siz de kavga edeceksiniz. Çünkü onlar da aday adayı. Dolayısıyla bu aşırı özgüven size zarar verecek. Yan tarafta adliye binası oldu ne oldu, gitti. Karşı tarafta devlet hastanesi binası… Ne oldu, gitti. Hangi işinize yaradı? Yıkıldı. Bize verseydiniz biz yapardık yenisini.

ARSAYI UÇURACAKSINIZ.

- Arsayı da uçuracaksınız sanıyorum yakında. Biz hazineden arsa veya bina isterken babamızın evine götürmek için istemiyoruz. Ne yapacak hazine bunu? Dedi ki; adliyeye vereceğim. Buyur, hadi ver. Bize plan değişikliği yaptırdı. Adliye başka yer arıyor şimdi. Bu iş bilmezliğin somut örneği. Bu binayı bize verseydiler birini tamir edip adliyeye verecektik, diğerini belediyeye ek bina yapacaktık. Şimdi ne oldu? Bu piyasanın ölü zamanı. İşlerin uzaması nedeniyle bize uğrattığınız zararları inşallah tahmin edebilirsiniz. Ne olacak bu bize verilse? Kavga etmeden verilse, bir şey mi kaybedeceğiz? Ama milli servet heba oldu, orada yatıyor” şeklinde konuştu.
 

BİZ HUKUKU KIRINTISINA KADAR KULLANIRIZ
TOKİ’nin Mamuca’ da yaptığı inşaatların kaçak olduğunu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tespit etti. Elbette  “Yetkisi vardır, devlettir, istediği gibi yapar ama hukuk kurallarına uygun yapsın. Kuralla uygun olmadığı için biz itiraz ediyoruz. Yoksa Şehircilik Müdürlüğü verir ruhsatını gider. –

-Okulların yapımında belediye hisselerinin bize verilmesinin zorluk çıkarılması… Bu kadar işi siz bize getirdiniz, verdiniz. Biz de size buyurun okulları yap mı diyeceğiz? Demeyeceğiz. Kurumlar birbirine saygı gösterecek. Ben devletim yaparım. Kusura bakma. Hukuk diye bir şey var, yapamazsın. Biz hukuku kırıntısına kadar kullanırız. Sonuna kadar bu işin arkasında dururuz” dedi.


BARINAKTAKİ HAYVANLARI ARKADAŞLARA TESLİM EDERİM
Odunpazarı Belediyesi Hayvan Barınağı ile ilgili eleştirilere yanıt veren Kurt, “2005 yılında bir mera alanına barınak yapılmış ve devlet buna izin vermiş. 2005 yılından bu yana da Odunpazarı Belediyesi orayı işletmiş. 2014 yılından sonra da biz devam ettirdik. Ama öyle bir yasal düzenlemeler yaptınız ki yasaklı ırk diye hayvanları müebbet hapse dönüştürdünüz. Ölünceye kadar o hayvanlar barınakta kalacak. Nereye koyacağız? Arkadaşlarımız İl Tarım Orman Müdürlüğüyle gerekli görüşmeleri yaptı. Yanına devam edin dediniz. Yasaklı ırklar dediğimiz hayvancıklar kulübe içerisinde kalmasın. Tel örgülerin içerisinde serbest olarak dolaşsınlar diye. Harçları yatırdı, dilekçeleri verdi. Kaymakamımız dâhil olumlu görüşlerle bizi teşvik etti. Ama ne olduysa bir şey anlayamadık. Yassıhöyük köylüleri kokudan rahatsız oluyor diye bir gerekçeyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürü devreye girdi ve Odunpazarı Belediyesi’ni engellemeye başladı. Şimdi bize yazı geldi, 3 ay içinde boşaltın. Ne yapacağız dedik. Siz bilirsiniz, sorumluluk sizin dediler. Kendi arsalarınız varsa oraya yapın yoksa Büyükşehir’den isterseniz falan. Siz elinizdekini vermedikten sonra hangisini vereceksiniz? 3 ay dolduktan sonra orayı boşaltmaya gelen arkadaşlara oradaki hayvanları teslim ederim. Vilayetin bahçesinde mi bakacaklar, yoksa Tarım İl Müdürlüğü’nde mi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde mi nerede bakacaklarsa baksınlar. Hiç sorumluluk kabul etmiyorum. Bütün hayvan severler duysun. Orayı yıkmaya gelsinler aynen böyle yapacağız”..

 Devamı yarın...