CHP için 24 Eylül tarihi bir gün olacak… Kongrede il ve yönetim kurulu üyeleri asil yedek ile disiplin kurulu üyeleri asil yedek ve üst kurul delegeleri seçilecek. Belli ki kongre biraz stresli olacak.

CHP için 24 Eylül tarihi bir gün olacak…

Kongrede il ve yönetim kurulu üyeleri asil yedek ile disiplin kurulu üyeleri asil yedek ve üst kurul delegeleri seçilecek.

Belli ki kongre biraz stresli olacak.

Figen Kâhya 209 yılındaki seçimlerde Odunpazarı meclis üyeliği listelisinden seçildi. Üst sırada olduğu için aynı zamanda Büyükşehir belediye meclisine de seçilmiş oldu. Büyük şehir belediye meclisinde kâtip üye olarak görevine devam ediyor.

Gönlünden, Milletvekili adaylığı da geçiyordu fakat bu işler kısmet meselesi..

İl başkanı adaylardan biri olan Figen Kâhya, geniş açıklamalarda bulundu. İl başkanlığında basın toplantısı yaptı. “Bir demokrasi şöleni, bir bayram havasında geçeceğine inandığım il kongremizde yeni bir heyecan ve azimle göreve talip olacağım” dedi.. 

Kadın ve gençlere yönelik mesajları vardı. Seçimler önemli ama kongrelerde parti politikaları tartışılır. Uzun zamandan beri parti politika üretemiyor..

Sadece kimler seçilecek, kimler yönetime gelecek? CHP’ nin temel sorunu bu olmuş. Hayal kırklığının temelinde bu anlayış yatıyor. Partili üye ve seçmen motivasyon edilemiyor. Çünkü nitelikli bir yönetimler oluşturulamıyor. Partiyi halka ile nasıl buluştururuz yerel seçimleri nasıl kazandırırız anlayışı hedefleyen seçimler yapılmıyor.

Kimse gerçek bir samimi öz eleştiri yapmıyor, yapmak istemiyor…

CHP’ nin başarısızlığı sorumlusu kim? Genel merkezde değişim isteyenler yönetimlerde değiller miydi?

Etkili ve yetkili değiller miydi? Eğer yetkili idiyseler bütün bu yanlışlıklar yapılırken nerelerdeydiniz?

O zamanlar, Kılıçdaroğlu güzellemeleri yapılmıyor muydu?

Nasıl bir değişim? Samimi olarak değişimden ne anladıkları nedir sorusuna yanıtları bulamıyoruz.

Haaaa..Baba oğul nerede kaldılar?

*****

Gündemdeki isim Özgür ÖZEL. Tutum belgesini açıkladı. Sorulacak soru şu? Siz, Kılıçdaroğlu ile birlikte değil miydiniz? Hatalı işler yapıldığında 2014’ den beri MYK üyesi, Gurup başkan vekili, bu sürecin içinde değil miydiniz? Bu sistemin parçası değil miydiniz?

Değişimciler, yeni bir parti örgütlenme modeli mi öneriyor.

Bilmiyoruz.

Allah aşkına tutum belgesinde neler var? Gücü elinde tutanların tek derdi koltuk.

Değişimin temelleri, nitelikleri nelerdir. Bu tartışmada çok sağlıklı yürütülmüyor.

İzmir kongresinden belli. Eski hastalıklı yapı nüksetmiş gibi..

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK DEMİŞ..

Kılıçdaroğlu günah çıkartmış. Demiş ki; “CHP’nin seçmen kitlesiyle bağlarını güçlendirmesi, güvenini yeniden kazanması gerektiği doğru. Hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Belki kitle önüne daha erken çıkıp kendimizi anlatmamız gerekirdi. Belki geciktik. Ama önce il başkanlarımız, sonra belediye başkanlarımız ve parti meclisimizin fikrini almak istedik; yani parti kurullarına gittik.

Seçimlerden sonra il başkanlarını çağırmıştı. Peki, il başkanlarının hangi önerilerini dikkate aldınız?

Gelecek-deva-saadet partilerine hibe edeceğiniz milletvekilleri için parti meclisine danıştınız mı?

Parti meclisi ve MYK’ nın Ümit Özdağ ile yaptığınız gizli protokolden haberleri var mıydı?

Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra… Kılıf aramayın…

*****

Şimdi il kongreleri başladı. Gözler kurultaya kimler üst kurul delegesi olarak katılacak..

Değişimciler mi, statükocular mı kazanacak?

Yoksa yeni bir değişim ve dönüşü mü olacak? Kongrelerde kimler ne konuşacak. Hangi programla yola çıkılacak? Yönetimlerde kimler olacak?

Başka adaylar çıkacak mı? Çıkmayacak mı? Çarşaf listemi blok listemi olacak..

Listelerde kimlerin üzeri çizilecek?

İbre kimden yana? Pazar günü il kongresinde belli olacak..

*****

İYİ PARTİ YOL AYIRIMINDA…

Meral Akşener  seçimlerden umduğunu bulamadı..

Hayalleri vardı, Başbakan olacaktı..1.parti olacaktı..2018 inde gerisine düştü..2018’ de ne örgütü, ne de seçmen tabanı vardı ama merkez- laik sağda  bir umuttu.

Olmadı.

Hezimete uğradı. Şimdi mağlubiyeti Kılıçdaroğlu’ na bağlıyor. Seçimin hezimetinde  yuvarlak masadakilerin hiç mi payları yok..

Kazanacak aday demiştim e bağlamak istiyor…

*****

Şimdi, ittifak yapmayacaklarını her ilde ayrı aday çıkartacaklarını söylüyor. Ancak CHP’ ye muhalefet etmek içinde dublör kullanıyor..

Nebi Hatipoğlu’nun çıkışının nedenleri daha iyi anlaşılıyor olmalı. Bir anda Türkiye gündemine Eskişehir oturuverdi..  O günkü yazımda Hatipoğlu için demiştim ki Akşener’ in haberi olmadan kendi başına böyle bir çıkış yapamaz..

Şimdi sırada  Bilge Yılmaz var… Şu sözler biraz manalı… "Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları yüzünden kaybettik.” ifadelerini kullanmış… Haksızda sayılmaz.

Peki, iyi parti tutarlı davrandı mı? Çevresindeki çıkar guruplarını neden görmek istemiyor? Kendi stratejik hataları hiç yok muydu?

İYİ Parti'de CHP'ye yönelik suçlamalar devam ediyor Kılıçdaroğlu ‘nu nefsine yenilmekle suçlamıştı.

Yanlış stratejiyi kim yaptı? Sizler nerelerdeydiniz?

******
Bilge Yılmaz; "Benzer stratejileri uygulayıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmalıyız. Hemen her partide bulunan ve Kılıçdaroğlu'nun ittifak modelini merkeze alan anlayış ile daha fazla yol yürüyemeyiz.

Reddettiğimiz model, kusursuz işleyen ve başarılı bir ittifak değildir. Aksine, istisnasız bütün ittifak partilerini zayıflatan ve başarısızlık karşısında sorumluların maliyet ödemediği problemli bir yapıdır. Toplumdaki karamsarlığı ve çaresizliği kıracak, özellikle gençlerimize umut verecek formüllere, politikalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız var." Demiş..

Tamam..O zaman tartıya çıkın görelim endamınızı?

Ne demek? ..Kapımız açık. İşimize gelmedi mi dön ve arkana bakmadan çık..

Demokrasilerde çareler tükenir mi? Altın tepsi içinde bir daha sunarsınız seçimleri..

Erdoğan tarihi bir başarıya daha imzasını atar. Sonra özel yerlerde kahkahalar atar kutlarsınız!

.