Kazım KURT  mecliste oldukça kapsamlı  açıklamaları anlaşılır bir dille yapıyor.. Konuşmasından başlıklar.

Kazım KURT  mecliste oldukça kapsamlı  açıklamaları anlaşılır bir dille yapıyor..
Konuşmasından başlıklar.

Kırsalda da Cumhuriyet Halk Partisi’nin birinci parti. “Kalkanlı’ da duyduğunuz işlerle ilgili, biz ilk defa köylere gitmiyoruz. Sizin moraliniz uzun zamandır bozuktu. 28 Mayıs’tan sonra köylere gitmeye yüzünüz oldu. Biz köylerin içindeyiz. Odunpazarı olarak, CHP kırsalda da birinci partiyiz, merkezde de birinci partiyiz. Oradaki sorunları çok iyi biliyoruz. Köylünün nasıl bir sömürü mekanizması içinde olduğunu biz biliyoruz. Siz de gidince öğrenirsiniz inşallah!. Devletin vazgeçtiği tarımsal deneme istasyonlarını kurduk. Köylümüze az su, az gübre gerektiren ama çok ürün alan ya da veren ürünleri önermeye çalışıyoruz. Bunu aslında devletin yapması lazımdı.


KÖYLÜNÜN TOPRAKLARININ SATILMASI SİZ YAPINCA SUÇ OLMUYOR!
- “Bu Kazım Kurt’un uydurması değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nin programı. Köy tüzel kişilerinin arazilerini satmayın geri vereceğiz dediler. Köylerde satılmış olan araziler köylüye sormadan, muhtarla görüşmeden ve köylünün özel talebi olmadan asla satılmamıştır. Bu konuda oy birliğiyle kararlar çıkmıştır. Dolayısıyla satılması zorunlu hale gelenleri satmışızdır. Sayıştay denetçileri Çavlum’ da yapmış olduğumuz sözleşmeyi örnek olarak  aldı, bütün belediyelere örnek gösteriyor. Belge sahte, imza uyduruk. Kanuna karşı bir hile. Biz öyle bir şey yapamayız. Eğer biz böyle bir şey yapsak suç olurdu, ama siz yapınca suç olmuyor? AK Partili bir belediye ben bunu köylünün kullanması amacıyla Ahmet’e kiraladım deyip de parselleyip veremez. 2015’te 2 yılda 40 bin lira Odunpazarı Belediyesi gelir elde ediyordu. Biz bu sözleşmeyi yaptığımız zaman yıllık 600 bin lira gelir elde ettik. Yıllık bitki ihtiyacımızı da karşıladı o yandaş dediğimiz müteahhit. Biz yasal yollarla, şeffaf bir biçimde ihalelerimizi yaparız ve Sayıştay denetçisi bunu başarılı bir iş birliği olduğunu kabul ederek örnek olarak aldı. Çavlum’ da kullanılan arazinin karşılılığı olarak belediyenin yıllık bitki ihtiyacı karşılanıyor ve üretilen çimin de 7 bin metrekareden aşağı olmamak üzere % 10’u bize ücret olarak veriliyor. Bunların parasal değerleri ile ilgili araştırma yaparsanız o işin boyutlarını anlamış olursunuz!
 

KARAPINAR’DA İNŞAATA BAŞLIYORUZ
“Karapınar ile ilgili hemşerilerimizin en büyük şikâyeti ne? Odunpazarı Belediyesi uyuyor! Karapınar’daki vatandaşın şikâyeti Sağlık ocağımız, okulumuz, camimiz, bankamatik, AVM yok! Biz de Kazım Kurt’a gittik bunları çözmedi, bize işkence yapıyor.

-Ben gazeteci olsam böyle diyene bir soru sorarım. Sağlık ocağı, cami, AVM yapmakla belediyenin ne alakası var? Şikâyetçi hemşerimiz de anlatır. 

- Sağlık Ocağı’nın birinci etapta yapılmamasının nedenini de ben sorarım. Caminin birinci etapta yapılmamasının sorumlusu kim?

-AVM’ nin yapılmasıyla ile ilgili projenin sorumlusu kim?

- Bunların hepsi birinci etabın proje maketinde var. Bunlar TOKİ’nin yapmış olduğu yanlış uygulamalar. Faturayı nasıl Kazım Kurt’a keserisiniz. Arayışı içerisindesiniz. Biz hemşerilerimizle sürekli görüşüyoruz.

- Hemşerilerimizin beklentisi şu; Biz burada özgürce yapılaşma istiyoruz. 5 binlik ve binlik uygulama planları yaptık. Şimdi uygulama yetkisinde Odunpazarı Belediyesi’nde diyor. Uygulamadan ne anlıyoruz? Ben imar uygulamasından burada inşaat yapma yetkimizin olduğunu anlıyorum. Bunu da TOKİ’ye sorduk. TOKİ bize cevap yazdı.  İdaremizle alınan bölgede inşaat, altyapı ve benzeri işler noktasında devretmeyi planladığı herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.

-Bu nedenle Belediye Başkanlığınızın yetki görev ve sorumluluk kapsamında yasalarımızda tanımlanan işlev yapmasında herhangi bir tereddüdün bulunmadığı hususu…

- Biz yasal yetkimizi kullanıyoruz. Bize başvuranlara inşaat ruhsatı vereceğiz. TOKİ bize arazi sattı. Ben yapamayacağım, al sen yap dedi. Karapınar’da biz TOKİ’den geçen hafta arazi aldık ve biz orada inşaata başlıyoruz. Vatandaşımızla da her konuda anlaşırız. En doğru uygulamayı yapacağız. Planlarımız proje haline dönüştü. Bu projeleri uygulayacağız. Siz ne yaparsanız yapın. 10 senedir neredeydiniz? Dolayısıyla bu işler öldü. Ben en son gelen yazıya bakarım.

- Biz Karapınar 2. Etaba başlıyoruz. Hemşerilerimiz belediyemize geliyor. Ona göre takdirlerini beğenilerini sundu. Önümüze bakacağız. Bizim sizden ricamız, eğer gerçekten bir sorun varsa bize sorun. Geçen personele de söyledim, bilgi verecekseniz doğru bilgi verin” dedim.

Yani Odunpazarı da siyaset yeniden başlıyor.