Kazım KURT’ un Gültepe halk caddesindeki seçim bürosu açılışında çok kalabalık vardı.

Tramvay yolu dolup taşmıştı. Basın tarihi bir olaya tanıklık ediyordu..

Miting gibi bir açılış.

Konuşma sırası Ayşe Ünlüce ve Yılmaz Büyükerşen’ e gelmişti… Tarihi bir konuşma yaptılar...

Olduğu gibi yazdım..

Çünkü tarihi bir güne not düşülüyordu..

Sıra Ayşe Ünlüce’ ye gelmişti. Üzerinde sarı manto çok yakışmıştı.. Siyah elbiseli adamların arasında, ben de buradayım der gibiydi..

Farkı fark ediliyordu..

Büyükşehir belediye başkan adayı Ayşe Ünlüce konuşmasına, değerli Eskişehirliler, sevgili hemşerilerim, değerli yol arkadaşlarım. Odunpazarı belediye başkanımız Sayın Kazım KURT’ un iletişim Ofisinin açılışına hoş geldiniz..

Bize çok iyi geldi bugün. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız sağ olun değerli arkadaşlarım diye sözlerine başladı.

 

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR…

Eskişehir'i bugün Eskişehir yapan, bizi mutlu huzurlu ve gururlu bir noktasında, dünyanın her noktasında hissettiren değerli büyükşehir belediye başkanımız Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Bizlere bunu yaşatan, bu gururu bize sadece Eskişehir'de değil, Türkiye'nin her yerine gösteren, kıymetli başkanımız Odunpazarında Halkçı belediye ile sosyal Demokrat belediyecilikle tanıştıran ve hizmetleriyle hepimizi onurlandıran değerli başkanımız Odunpazarı belediye başkanımız Kazım KURT’ a alkışlar.

Yine hayat Tepebaşında güzel kılan, değerli abimiz kıymetli başkanımız Ahmet Ataç Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizler bu şehre her zaman sahip çıkacağız. Çünkü Eskişehirli bize sahip çıkacak.

MAZBATA ALMAYA BERABER GİDECEĞİZ.

 

Eskişehir'de başka bir yönetim olmayacak. Bizler sosyal Demokrat belediye ile, onurlu duruşumuzla, adaletli dürüst yönetimimiz adil –eşitlikçi hakkaniyet çerçevesindeki yönetimimizle de hep sizlerle birlikte olacağız, sizlere güveniyoruz değerli Eskişehirliler. Bu çıktığımız uğurlu yolda bizimle olun bizi yalnız bırakmayın. Bu heyecanınız hiç eksik olmasın diyorum…Bugün çıktığımız bu güzel yolda, 31 Mart'a kadar bu enerjimizi bu heyecanımızı hep yüksek tutsun ve 31 Mart'tan sonraki hafta Ayşe Ünlüce, Ahmet Ataç ve Kazım Kurt mazbatamızı almaya adliyeye hep beraber kol kola gidelim sevgiler saygılar sunuyorum.. Mutlaka başaracağız. Aydınlık şehrin aydınlık insanları, Çağdaş demokratik güzel Eskişehir'in mimarı Sayın Profesör Dr. Yılmaz Büyükerşen’e mikrofonu veriyorum.

 

YILMAZ BÜYÜKERŞEN KONUŞUYOR…

Odunpazarımız Gültepe mahallesinin her birisi, güller kadar güzel yüzlü insanları. Hepinize selam ve sevgiler sunuyorum. Ama bu güzel gül bahçesinin dikenleri de var. Bu dikenler, seçimde sizi koparıp yolmak isteyenlerin ellerine batacak oy sandığında. Bu dikenlerin sizin aleyhinize çalışan, oyları atmak isteyenlerin ellerine dalacak. Onun için sizlere güveniyorum.

Ben, çeyrek asır Rahmetli Bülent Ecevit'in, ben emekli olduktan sonra bana,  sosyal demokratlar olarak biz, Atatürk'ün benim kurduğum ikinci eser Cumhuriyet Halk partisidir demişti.

Beni, Belediye Başkanı olarak ikna edebilmek için bana şu tavsiyede bulundu.

Dedi ki, ömrünün en verimli gençlik yıllarını bu memleketin gençlerini yetiştirmek için devletlerimiz, hükümetlerimiz imkân ve fırsat eşitliği veremediği yükseköğretimde imkân ve fırsat eşitliği veremediği gençlerimizi yetiştirmek için, açık öğretimi kurdunuz. Bu memleketten yurt dışına çalışmak için gidenlere de, eğitim imkânı tanıdınız.

O memleketlerin eğitim kanunlarını bizim vatandaşlarımız için değiştirdiniz. Öyle bir üniversite kurdunuz ki, dünyaya örnek oldu.. Eğitim sistemlerini değiştirdiniz, artık emeklide oldunuz. Şimdi artık sahaya ininiz ve bir örnek kurum daha kurunuz. Nedir o kurum dedim? Dedi ki;  biz sosyal demokratlar iktidarımız boyunca, gerek Cumhuriyet halk Partisi'nde, gerek sosyal demokrat halkçı partide, şehircilikte ve yerel yönetimlerde örnek bir şehircilik yapamadık. 40 yılda bir İstanbul'da bir fırsat elimize geçti ama, onu da İSKİ skandalları yüzünden başaramadık…

ECEVİT’ İN VASİYETİ..

Sizden ricam, bu aynı zamanda rica değil bir vasiyet olarak da kabul edebilirsiniz. Öyle bir şehir kurunuz ki, hem Türkiye'ye hem bütün dünyaya örnek bir şehir olsun.  Sizden bunu rica ediyorum. Onun için sizi Eskişehir Büyükşehir başkanlığına aday gösteriyorum dedi…

Böyle bir şeyi kabul etmemek mümkün değildi. Bir Vasiyet de vardı. Bende seve seve kabul ettim ve 18 Nisan 1999 yılında yapılan belediye seçimlerinde başarılı olduk, açık farkla seçildik.

 

BEŞİKTEN MEZARA KADAR İLİM..

Hemen göreve başladık. Allah bana şans verdi. Ömrümün en güzel yıllarını eğitimde gençlerimizi yetiştirmek için uğraşırken, bana yapılan parlamenter tekliflerini bir tarafa bıraktım. Gençler yetiştirdiğimiz çocuklar. Peygamberimizin Beşikten mezara kadar İlim Çin'de de olsa gidiniz alınız dediği tavsiyeye de uyarak, bir ömür boyu her Türk vatandaşına, her Müslümana istediği yaşta istediği zamanda eğitim alabilme fırsatı için, bütün aklımın erdiği, bilgimin erdiği şekilde çalıştım artık bundan sonra da Eskişehir’in güzelleştirilmesi, çağdaş bir Cumhuriyet  şehri olması için çalışacaktım..

 

ALLAH BANA ŞANS VERDİ..

 

Allah bana bir şans daha verdi. Kamuda yaptığım bütün görevlerde sürdürülebilirlik imkânı verdi… Eskişehir’in birikmiş sorunları o kadar çoktu ki. Bir proje yaptım başardım. Bir yenisine başladım onu bitirdim bir diğerine başladım ve Eskişehir gibi bu şehrin topraklarında, sizlerin arasında yetişmiş bir vatandaşın olarak belediyecilikte, Eskişehir'e yaptığımız projeler sizlerin yardımlarıyla o hale geldi ki, dünyada bütün ödülleri, Şehircilik açısından alan bir şehir oldu. En güvenilebilir en yaşanılabilir şehir olarak seçildi. Bu ödüller hala devam ediyor. Bu ödüller bana verilen ödüller değil, bu ödüller bana yardım eden beni seçen, benim yaptığım eserler destek veren, siz Eskişehirlilere verilmiş ödüldür. Ne kadar övünsen azdır Eskişehir’le..

 

ATATÜRKÜN ÖZLEDİĞİ ŞEHİR..

 

Eskişehir, Atatürk'ün özlediği şehirler olarak tanındı bütün dünyada ve bütün Türkiye'de. Bu bakımdan sizlere minnet ve şükran borçluyum ama her şeyin olduğu gibi 25 yıl süren bu şehircilik,  belediyecilik maceramın da sonu geldi.

Her şeyin bir sonu vardır. Artık yorgundum. Artık sizlere ve benden sonra gelenlere görevi devretmek durumundaydım ve inanıyordum ki benimle birlikte çeyrek asır bu şehre hizmet veren, Tepebaşı belediye başkanımız Ahmet ATAÇ, Odunpazarı belediye başkanımız Kazım Kurt ile birlikte onlara görevi devretmek, onlarla birlikte benim yerimi de, sizlerden birine devretmek durumundaydım. Bu şehrin topraklarında yetişen bir çiftçi ailesinin kızı olarak hukukta büyük başarı gösteren Ayşe Ünlüce’yi sizlere miras olarak bırakıyorum, sizlere emanet ediyorum. Her iki Belediye Başkanı arkadaşımla birlikte el ele vererek, sizleri daha ileriye daha güzel günlere götürecektir. Sizlerin yetiştireceği evlatlarınıza da bu övünçle bu gururla yaşayacaklar ve ayrılmak istemeyecekler bir şehir bahşedecekler. Benim yaptığım hizmetlerin, kat ve katını size sunacaklardır…

 

AYŞE ÜNLÜCE’Yİ SİZLERE EMANET EDİYORUM…

Onun için sizlerden biri olan ve benim kadın erkek eşitliğinde Atatürk'ün Türk kadınına verdiği önemin de bir göstergesi olarak ilk örneği olarak Türkiye’de Büyükşehir Belediye Başkanının bir hanım olmasını ve o şartı

ileri sürerek, size Ayşe Ünlüce’yi Ahmet Ataç ve Kazım Kurt’a emanet ediyorum. Bu şehri emanet ediyorum.  İlçe belediye başkanlarımıza emanet ediyorum. Sizin vereceğiniz oylar, bugüne kadar bana göstermiş olduğunuz destek ve verdiğiniz oylardan kat be kat fazla olacak.. Her biriniz veya kişi daha fazla vatandaşa, tanıdık tanımadık herkese Cumhuriyet Halk Partisi'nin Atatürk'ün idealleri doğrultusunda, Atatürkçü laik cumhuriyetçi parlamenter rejimin gelecekteki askerleri olacak çocuklarınızı da, aynı koşullarda yetiştirmek üzere bu seçimde oylarınızı onlardan da isteyiniz..

Ayşe'ye, Kazım'a, Ahmet'e ve bütün beldelerdeki ilçelerdeki Belediye Başkanı arkadaşlarımıza oylarınızı esirgemeyiniz.

HELAL OLSUN…

Eğer benim size yaptığım hizmetlerden dolayı sizlerin bana benim de sizlere borcum varsa karşılıklı olarak helal edelim ama benim Helal şartlarım bir tanesi daha var. Eğer bu arkadaşlarımı destekler eğer Cumhuriyet Halk Partisi'ni artık yıllardan beri beklediğimiz iktidara kavuşturacak güçte hepinizden gece gündüz çalışmanızı istiyorum. Bunu yaparsanız hakkım sizlere helal olsun, Hoşça kalın sevgili Eskişehirliler Hoşça kalın. Allah hepinize uzun ömür çocuklarınıza gelecekte daha mutlu bir Eskişehir'de yaşama fırsatı versin.

Sağ olun…. Allah'a ısmarladık.