Aylardan beri Temmuz ayında açıklanacak olan Haziran enflasyon oranları rakamlarının açıklanması ile sona erdi.  

Ocak 2014’ de AKP sözcüleri yaptıkları açıklamalarda temmuz ayını işaret ediyorlardı.

 Gözler TÜİK’ teydi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklandı. Enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon farkı da netleşiyor ve memur ve emekli maaşı zammı belirleniyordu.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüik varken kim korkar enflasyondan. Nasıl olsa TUİK var. Nerden biliyoruz? Aralık ve Haziranda TÜİK’ e bir şeyler oluyor..

 

TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre %24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre %71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,07 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %107,11 ile eğitim oldu.

2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %3,79 ile konut oldu.

Enflasyon rakamlarına göre SSK - BAĞ-KUR emeklisi ile memur ve memur emeklisi zam oranları şekillendi. Memur ve memur emeklileri % 19,31 oranında zam hakkı kazanırken, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %  24,73 zam elde etti.

2024 yılı emekliler yılı olarak ilan etmişlerdi. İlk olarak emeklilerin gözleri ışıl ışıl parlamaya başlamışlardır. Emekliler bu kadar güzel vaatlerle avutulmamışlardı… Düşük emekli maaş alanların durumunu biliyoruz dediler. Onlara uygun uygun öğrenci yurtlarında tatil imkânı sunuyoruz dediler. Denizi görün. Kumsala uzanın. Güneşten yararlanın..

Veya kara denizin yeşil cennetine gidin, turlara katılın, tarihi ören yerlerini görün, gezin müze kart bedava dediler.

Bu olanaklardan faydalanan oldu mu bilmem ama bir gün kaç emekli bu haklardan faydalandığı ortaya bir gerçek çıkacaktır.

Çalışma bakanı çıktı  müjde adı altında KYK yurtlarında bir ay ücretsiz konaklamayı duyurunca emekliler sevinçten havaya zıplamışlardı..

Şimdiye kadar hiçbir çalışma bakanı böyle vaatleri vermemişti. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, Öğretmen Evi, Sosyal Tesis ve konuk evlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi indirimli faydalanacaklar.

Sonra, emeklilerin durumlarının düzeltilmesi için çalışmaların devam ettiğini intibak düzenlemelerinin gündemlerinde olduğunu söylediler.. Emeklilerden kimse ona inanmadı. Sözleri çok yapay hatta palavra olarak geldi. Acaba söylediklerine kendisi de inanıyor muydu? 

Ama bakan ne yapsın?

Kalkıp Akdeniz sahillerindeki 5 yıldızlı otellerde, tatil hakkı verecek değildi ya. Emekli oraya gitse aylığı 3 gün şezlong ve çadır parasına yetmez.

O kamplardan veya sosyal tesislerden, otellerden kamuda ki imtiyazlı sınıflar faydalandırılıyordu.

Kısacası parası olan düdüğü çalıyordu..

Sonra market kart dediler. O da palavra çıkınca bir gerçekle yüzleştiler. Emekli OUT

İstenmiyor..

Hastanelerden randevu bile alamıyorlar…

+++++

Haziran ayı Tüik enflasyon rakamları açıklandı. Her zaman olduğu gibi sipariş bir rakam olduğu belliydi. Halk gerçek rakamları biliyordu.

Emekliye 6 aylık enflasyon farkı temmuzda ki maaşları ile birlikte ödenecek. İyide % 25’ lik zam zaten 6 aylık enflasyon farkı değil mi. 2024 ün ocak ayının satın alma gücüne geri dönmüş oluyoruz.

Emekli enflasyona ezdirilmemiş.

Emeklilerde bu yalana inanıyor sanıyorsunuz.

Bizler yoksullukta sefalette eşitlenmek değil hak ettiğimiz refahta birleşmek istiyoruz…

AÇLIK SINIRINDA YAŞIYORLAR.

Bu sistemi nasıl değiştireceksiniz. Gerçek enflasyon farkları verilmiyor ki. Sovyetler dağıldığında  gazetelerde haber başlıkları şöyleydi.. 100 dolar alıyor diye biz eleştiriyorduk. Türkiye’nin durumu çok daha iyi idi..

Şimdi merak etmeyin Türkiye’de emekliler hızla buraya doğru gidiyor. 3 milyona yakın emekli hiç enflasyon farkı alamayacak. Onlar 10 bin TL’ de kalacaklar.

Tablo şu emekli açlık sınırının da altında yaşıyor. İçler acısı bir durum var. Çok geçmeden iyileştirme yapılması lazım.

Bunun yöntemi de ya seyyanen artış ya da bir intibak düzenlemesiyle İlk önce siz bu kişilerin zararını bir nebze olsun giderecek bir artış yapıp üzerine de gerçek enflasyonu vermedikten sonra birkaç yıla kadar bakın ben birkaç yıl sonra konusunu düşünmek dahi istemiyorum. Öyle sosyal çalkantılar olacak ki, sessiz bir emekli isyan dönemi başlar.

Sonrasını düşünmek bile istemiyorum.

Siz hala anlamadınız her halde.

Adalet ve Kalkınma partisinden sakın ola ha Adalet falan beklemeyin!

Daha bugünler iyi günleriniz!…