Yeni halk ekmek 75.mahallesi Selami Vardar Bulvarı üzerinde yaş sebze meyve halinin arkasında kuruldu. 6 bin metre kare kapalı,17 bin metrekare açık alanı var.

Sosyal belediyecilikte en önemli yatım sayılabilir. Çünkü halkın temel gıdası olan ekmek sofraların olmazsa olmazı.

Bizler karbon hidratla beslenen bir toplumuz. Yaşamın her geçen gün pahalılaştığı bu yıllarda, fakirin ilk uğrak yeri belediyenin ekmek büfeleri oluyor.

Fabrika son teknoloji ile donatılmış, tam kapasite çalışan ve el değemeden, otomasyon tam kapasite üretim yapan bir fabrika.. Türkiye’de ender tesislerden biri. İçinde ARGESİ bile var. Ne kadar öğünülse azdır.

Tabii AK partinin bunları görmesi lazım..ama nerede. Onlara göre Yılmaz Büyükerşen, 25 yıldır hiçbir şey yapmadı..

Akıl dışı bir propaganda… Eğer topuma hizmet etmeseydi beş dönem üst üste seçilemezdi.

Önemli bir girişimi de var..

Fabrika açılışıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve olası afet durumlarında her koşulda çalışabilecek olan Mobil Mutfak (Aşevi) ve Mobil Fırının da hizmete gireceğini müjdeledi.

Büyükerşen, günde 3 bin kişiye aynı anda yemek verebilecek mobil mutfağın yemek hazırlık ve pişirme alanlarının yanı sıra, soğuk hava deposuna da sahip olduğunu söyledi. Mobil Fırının içinde küçük bir yemek servis alanının da var. Bu mobil fırının günde 70 bin ekmek üretim kapasitesine sahip…

Projelerin gerçekleştirilmesinde hayırseverin bağışları var.. Öztiryakiler mutfak sanayii, Özköseoğlu fırın sanayii, Nata Holding ve Sarılar İnşaat başta olmak üzere diğer bağışçılarda var. Bu süreç gerçekten geleceğe yönelik  çok büyük yatırımlar..

Bunu ne kadar önemli olduğunu depremlerde gördük..4 Şubat’ta açılış var..

KOORDİNATÖR BAŞKAN..

 ÖZGÜR ÖZEL, Yılmaz hocamızın bir eli Eskişehir de, bir eli Türkiye’deki CHP’ li belediyelerin üzerinde olacaktır demesi ile birlikte Yılmaz hoca hemen göreve başladı..

Yerel yönetimler koordinatörü...Çağdaş dünyamızda koordinatörlük önemlidir..

Kısacası belediyeler arasında eşgüdüm sağlayacak.

Maşallah…Nazar değmesin..

Anlamadığım şu. Büyükşehir belediye başkanı olmaması için gerekçe bulanlar, şimdi onu daha çok yoracak olan yerel yönetimler komisyonun koordinatörlüğüne getirilmesini? Anlamlandıramadım.

*****

Büyükerşen, kendisi için yaptığı değerlendirme hoşuma gitti. "Allah’ın şanslı kullarından birisiyim. Dönemlerimin biri, bitmeden biri başladı. Biri bitmeden biri başladı, yılları buldu" demişti..

Valla öyle. Derler ya KADİR gecesinde doğmuş. Allah sevdiği kulunu sınarmış. Kimi zenginliğiyle, kimi ilmiyle, kimisini makamla, yüzlerce çeşit sınamaları vardı

İyi ki sınamış. Bundan sonra CHP’li diğer belediyeler doğru dürüst işler yaparlar. Kritik dönemlerde akil insan olarak görüşleri çok önemli olur.

YENİDEN REFAH İDDİALI..

Bu iddiasını da sürdürüyor. Milli görüş geleneğinden geliyorlar. Fakat nedense Saadetin de bu damardan geldiğini unutmuş görünüyorlar..

İki parti de milli görüş ekolünden geliyor… AKP ise gömlek değiştirilmişti.

YRP’ nin aday toplantısı Uğur Mumcu parkındaki restoranda yapıldı..

YRP genel seçimlerden sonra gündem belirlemeye başladı. Şimdi belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyeleri konusunda pazarlıklar yapılıyor. Özellikle İstanbul-Sakarya-Bursa ekseninde milli görüşün etkili olduğu ve YRP’ nin kendisini burada yer bulduğu alanlar.

Özellikle büyük kentlerde sahipsiz kalan muhafazakâr mütedeyyinler, alnı secdeye giden samimi Müslümanlar kendilerini RP ye yakın görüyorlar..

Milli görüş hareketini YRP çatısı altında toplayabilirse büyük bir sinerji oluşturur ve önümüzdeki genel seçimlerde anahtar parti olabilir.

İl Başkanı Osman Mandacı, “Eskişehir’de yerel seçimlerde bizde varız dedik. Milli görüş belediyeciliği bir markadır. Henüz Eskişehir milli görüş belediyeciliği ile tanışmadı. Bu kadroyla inşallah milli görüş belediyeciliğiyle şahlandıracağız” dedi.

İTTİFAKIN TADI KAÇTI

YRP nin sürprizi Vali Kadir Çalışıcı oldu.. Aday tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Çalışıcı, “Valilikle nasıl halkın başını öne eğdirmediysem, belediye başkanlığında da başlarını öne eğdirmeyeceğim. İddiamız çok büyük demesi anlamlıydı...

Samimi bir ortamda geçen toplantıda geçmişten bu güne kadar hem kendisini, hem de Eskişehir’in sorunları konusunda tespitler yaptı..

EN İYİ BİZ YÖNETİRİZ

Kadir Çalışıcı, “Mahalli seçimler çok çok önemli. 5 senenin boşa gitmemesi için bu işte en iyi hizmet verecek adaya oy vermek vatandaşların vicdan borcudur. Bu belediyeciliği, şehir yöneticiliğini en iyi biz biliriz. Benim uzmanlık alanım kent yönetmektir. Eskişehir halkı özgür düşünceli bir halktır. Ben Eskişehir halkını çok iyi bilirim. Yol tecrübesi ve bilgi parayla kazanılmaz, zamanla kazanılır. Bana ‘vali baba’ dediler. Bundan daha iyi bir şey olabilir mi? Bazı arkadaşlar neden aday oldunuz oyları bölüyorsunuz? Diyorlar.  Bu soruya o kadar üzülüyorum ki. Her vatandaşın seçime girme hakkı vardır. Ben de tabii ki durduğum yerde aday olmadım. Genel Başkan Fatih Erbakan ısrarla bana “adayımız olun” dedi. YRP‘ ye katıldım ve bugün karşınızdayım. Eskişehir bize “vali baba” dedi.  Beni, Baba gibi gördü. Seçilirsek belki “başkan baba” olur. Bu kenti en iyi biz yönetiriz iddiasındayız.. Ahlaklı, tecrübeli ve bilgili dolu bir belediyecilik yapacağımıza inanıyorum. Valilik yaptığım dönemde nasıl halkın başını öne eğdirmediysem, belediye başkanlığında da başlarını öne eğdirmeyeceğim. İddiamız çok büyük” dedi..

SONUNA KADAR BEKLEDİK..

Sayın Valim bana mutlaka ittifak kurulmalı ama ilkeli olmalı. Ben de onu kırmadım ve AK Parti ile görüşmeler yaptık. Ancak görüşmelerden sonuç alamadık.

Bu ittifak görüşmeleri 1 buçuk ay önce başladı. Bu uzadıkça ittifakın tadı kaçtı. Sadece bir ilçe olarak masaya oturmamız söz konusu değildi. Biz aday tanıtım toplantısına çağrılmadık.

Yönetimin ittifaka istekli olmadığını belirten Çalışıcı, “Biz dedik ki Cumhur İttifakı’nın Tepebaşı adayı olabiliriz. Bunu Genel Başkan da uygun gördü. Biz sonuna kadar bekledik ama onlar adaylarını açıkladı ve böyle bir şey olmadı. Bazen sitem ediyorlar bize.. ama biz sonuna kadar bekledik, ittifak olsun istedik. Ama ittifak olmasa da çok da önemli değil. Çok istekli değildi yönetim” dedi.

GÜZEL GÜNLER GELECEK

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Tacettin Sarıoğlu, kısa az ve öz konuşmasında “Emekliliğin tadını çıkarırken Vali Bey’in ve Erbakan’ın teklifleriyle uyuyan bir devi yeniden depreştirerek beni yeniden siyasi arenaya çektiler. Teklifi reddetmem mümkün değildi. Gençliğimde rahmetli Erbakan’ın peşinden çok koştum. Bize kazanamazsınız, aday çıkarmayın diyenler çok oldu. Ama her siyasi parti kazanmak için kurulur. Kimseye destek vermek, ya da köstek olmak için kurulmaz. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Güzel günler olacak ve gelecek diye düşünüyorum” dedi..