Demokrasinin en önemli kurallarından biride adil ve şeffaf olmaktır. Aslında filmi başa sarmak gerekir..

Belediye başkan aday adayları ve meclis üyeleri adaylık başvuruları sırasında nasıl bir seçim olacağı bildirilmemişti?

Önceleri, belediye başkanları, meclis üyeleri listesine kimleri yazıyorsa, o isimler seçiliyordu… Örgütlerin hiç bir iradesi yoktu.

Bu güne kadar hiçbir milletvekili ve belediye başkanları için ne hâkim gözetiminde, ne de örgüt denetimli bir ön seçim yapılmadı…

Türkiye de de hiçbir ilinde ve ilçesinde yapılmadı. Hâkim gözetiminde olmayan, örgüt denetiminde yapılan,  tarihinde ilk defa Tepebaşı ilçesine kayıtlı partili üyeler belediye meclis üyeleri için “ön seçimde” oy kullanacaktı.

Nasip olmadı..

Hür iradesine ipotek konuldu..

Ön seçim ne anlama geliyor? Partili üyenin söz sahibi olması demek. En doğrusu bu.. Ama şimdiye kadar örgüte hiçbir değer verilmedi ki!

Kapalı devre bir sistem oluşturulmuştu. Siyasi mühendislik çalışmaları üyeler tarafından tespit edildi ve itirazlar yapıldı.

Peki, bu mühendislik çalışmaları yapanlar kimlerdi? Kimler sorumluydu?

Sorumlu olan Tepebaşı ilçe başkanlığı… Bu yapılanlardan haberimiz olmadı diyemezler.

Eğer derseler bunun hesabını vermek zorundalar.

Tutarsızlıklar. Sandığa girenlerde dalga dubara. İşlerin içinde oluyorlar.

Ön seçim için zaten yeterli bir zaman yoktu. Ön seçim demek hâkim gözetiminde yapılması demektir.

Bunun örnekleri çok.

Hâkim gözetiminde yapılmıyorsa, bunun adı örgüt denetiminde ön seçim veya temayül yoklaması da denilir.

Onu bile beceremediler. Neden?

Kimler sorumlu?

CHP’ DE ÖRGÜT DENETİMİNDE ÖN SEÇİM OLURSA?

Örgütlere gönderilen bir genelge var.

Örgüt denetiminde bir ön seçim veya temayül yapmak isterseniz kurallar bellidir. Fakat öncesi yapılması gereken organizasyonlar var. Bu görev de ilçe örgütüne düşüyor. Hâkim huzurunda  ön seçim maalesef yapılmıyor..

O zaman örgüt denetiminde yapalım..

Bu kurallar aynı zamanda parti içi uyulması zorunlu olan hukuk kurallarıdır. Bu kurallara herkes uymak zorundadır. Hayır, ben bu kurallara rağmen uymak istemiyorum diyenlerde olabilir.

CHP’nin temel sıkıntılarından biride bu. Kurallara uymamak. Tüzük te neymiş? Ben  tanımam anlayışına ses çıkartmamışlar..

Çıkartmayan kimler?

Veya kim ne derse desin ben bu kurallardan muafım diyen, kendilerini imtiyazlı gören bir zümrenin bu partide etkili olduğu bilinmekte.

Onlar CHP’ yi sadece çıkarları için basamak olarak kullanırlar. Bu tip insanlar,  partiyi kendi mülkiyetlerinde görürler ve yaptıkları her şeyi meşru görme alışkanlıkları devam eder.

İşte biz buna oligarklar diyoruz.

ÖN SEÇİM DUYGUSUNU BİLE HİSSETTİREMEDİLER..

Tabii bunun ön safhası var. Bir kere ön seçimde oy kullanacak olan ilçe seçim kurullarınca onanmış listelerin, partide asılması gerekiyordu…

Aday olanlara, Tepebaşı ilçe örgütü tarafından yapılacak bir organizasyonla kendilerini anlatma fırsatı verilmeliydi. Onların kendilerini ifade etmesi için olanağın sağlanması gerekiyordu…

Olmadı.

MÜCBİR SEBEP…

CHP, Tepebaşı’nda örgüt denetiminde yapılan ön seçim iptal edildi.

Kulislerde konuşulanları genel merkez bir dinlesin. Bu seçimlerin tanıklığını yapan CHP PM üyesi Yalçın Görgöz’ün bildikleri var.. Kendisine anlatılanların hepsini bir bir not aldı.. Hangi sandıkta kime ne oy çıkmış. Salonda adayların branda üzerinde isimleri yazılı olan meclis üyelerine oy verin anlamını taşımıyor mu? Gözleriniz görmüyor olabilir… Bakın, koskoca branda üzerine yazılı isimleri astık… Gözleriniz görsün diye.

Unutmayın ha!…

Bu notları da iletecek.

CHP içinde adalet kavramının bu kadar ayaklar altına alındığı bir durumu hiç yaşamamıştı.

Tepebaşı Belediye Meclis Üyeliği için yapılan önseçimin, sandıktan çıkan oylardaki farklı mühürler nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. 

CHP PM üyesi Yalçın Görgöz, “Burada bir sorun tespit ettik hep birlikte. Çok üzgünüm, gerçekten çok üzgünüm. Ama seçimi iptal ediyoruz. Sandıktan çıkan oylardaki farklı mühürlerden, dolayı hepimiz gördük, seçim iptal edilmiştir”

5 bin üyesi olan tepebaşında 1500 üye oy kullanmış. Toplam üyenin neredeyse % 30’u..

Bu durum ne anlama geliyor?

CHP üyesi bunu asla unutmaz. Peki, bunları yapan sorumluları kim?

ZAHMET ETMEYİN MÜHÜRLEMEYE..

CHP Tepebaşı Örgütü’nde, belediye meclisi üyesi adaylarının belirlenmesi için yapılan ön seçimde sert tartışmalar yaşanırken, oyların sayımı sırasında ‘’hile yapıldığı’’ tespit edildi. Tespiti PM üyesi Yalçın Görgöz yaptı. Soyadı gibi görmüş gözleriyle..

Kurultaydan sonra en yüksek karar organı üyesi..

SAKANDAL DİYEMEYİZ..

Tepebaşı Belediye Meclisi üyesi adaylarını belirlemek için yapılan önseçimde skandal üzerine skandal yaşandı. Peki, Farkındamısınız neden böyle bir durum yaşandı?

Siyaset derslerinde okutulacak bir ders niteliğinde.

BİZ HAZIR MÜHÜRLÜ OY PUSULASINI, ZARFLAR İLE BİRLİKTE VERİRİZ.

Bu ilk defa oluyordu. Milletvekilleri ve belediye başkan adayları için yapılmayan ön seçim, belediye meclis üyelikleri için ön seçim kuralı sözde işletiliyordu..

Tek farkı var. Böyle bir seçimin usullere uygunluğu denetlenmediği için ancak temayül yoklaması da diyebiliriz..

Çünkü ön seçimler hâkim gözetiminde olur. Böyle bir durum söz konusu değil..

Olsun en azından sadece üye olup ta, hiçbir çalışma göstermeyen üyeler içinde altın bir fırsattı.

CHP’nin bayrağı altında toplantı salonunda  büyük bir brandaya yazılmış 17 kişilik anahtar isimler görsünler diye asılıydı.. 

Bu hatayı kimler yapmış?…

Bu bilgiler ve belgeler doğrultusunda genel merkez yetkilileri, bu delilleri inceleyecek ve karar verecektir.

CHP Tepebaşı Örgütü’nde belediye meclisi üyesi adaylarının belirlenmesi için yapılan ön seçimde sert tartışmalar yaşandı…                     Bu tartışmaların nedeni yapılan hileli seçimler. İşin ilginç tarafı oyların zarfların içine önceden konulmuş olması.

İDDİALAR YENİLİR YUTULUR CİNSTEN DEĞİL..

Böyle bir olayın CHP’ de olabilirliğini hiç aklıma gelmezdi.  Her halde şöyle düşünmüş olabilirler. Bizimkiler vakit kaybetmeden zahmet etmesinler.. Zarfların içerisindeki önceden belirlenmiş isimlerin oyları hazır. Kendilerine önceden verilen bu zarfların doğrudan sandığa atsınlar…diğer zarfı da ceplerine koyup sorumlu ilgiliye teslim etsinler…İddiaları böyle..

KAP KAÇ DEMOKRASİSİ

Bu haksızlıklara karşı 3 maymunu oynayanlar, AKP’nin yaptığı haksızlıklara karşı başkaldıramaz. CHP’nin hiçbir döneminde böyle bir davranış görmedim..

Konu detaylı bir şekilde araştırılmalı ve sorumluları derhal disiplin kuruluna sevk edilmelidir.