Unutulmaya yüz tutan Ramazan Manilerinden birini hatırlatıp öyle başlayalım istedim.

"Bu aya hürmet gerek

Nimete şükür gerek

Mübarek Ramazan’da

Hakk’a ibadet gerek”

Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun. Yine bir Ramazan'a sağ salim ulaştık.

Bu ayda ve her zaman amellerimizin makbul, dualarımızın kabul olmasını temenni ediyorum. Günahlarımızdan arınarak çıktığımız/çıkacağımız bu ayda kazandığımız/kazanacağımız hasletleri de yılın/yılların kalan zamanlarında da muhafaza ederiz inşallah.

Tarife sığmayan Ramazan ayının anlamını ve değerini kendimce şöylece özetleyebilirim:

Oruç ve Kur’an ayıdır Ramazanç

Ramazan, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’ni içinde saklayan en şerefli aydır.

Ramazan sabır, şükür, tövbe ve tefekkür ayıdır.

İbadettir, berekettir, mağfirettir Ramazan.

Ramazan taattir, hayırdır, hasenattır. Dayanışma ve paylaşma ayıdır Ramazan.

İyiden, güzelden yana yeni yeni sayfalar açma fırsatıdır Ramazan.

Kötü alışkanlıklara son verme ayıdır Ramazan.

Kardeşliktir Ramazan. Ruhumuzun cenneti, on bir ayın sultanıdır Ramazan. İftar sofrasında huzurun, gururun doruğudur Ramazan.

Türlü hikmet ve nimetlerle dolu, bağışlanma ayıdır Ramazan.

Rahmet deryasından yudumlama fırsatı lutfeden günlerdir Ramazan.

Sabrı, kendimizi hesaba çekmeyi, arzu ve isteklerimizi sınırlamayı öğretendir Ramazan. Kulluğumuzu yeniden hatırlatan kutlu aydır Ramazan.

Müminlere en büyük hediye Kur’an-ı Kerim’in geldiği gün/günlerdir Ramazan.

Rahmetle, bereketle gelen; hayırlar, sevaplar bırakıp giden; gelişiyle sevindiğimiz, gidişiyle hüzünlendiğimiz bir aydır Ramazan.

Maddesiyle, mânâsıyla hayatımızın boşa akan tarafını durduran; hayra yönlendiren; hayatın akışına hayat katan aydır Ramazan.

Dünya sergisinde/dünya pazarında en güzel seyrin, en güzel ticaretin yapıldığı aydır Ramazan.

Hayırların çokça yapıldığı, zekâtların, sadakaların verildiği, cimrilikten kurtulunduğu, vermenin hazzının yaşandığı aydır Ramazan. Ruha ve bedene oruç ayıdır Ramazan.

Zamanın hazinesidir, kârıdır Ramazan.

Düşüncedir; muhasebedir Ramazan.

Ramazan, kültürdür. Ramazan, tefekkürdür. Ramazan, ruhu doyurmaktır. Gafletten uyanmadır Ramazan. Niyettir, fırsattır; tövbe vesilesidir Ramazan.

Onu değiştirmeye (!) çalışsak da biz, bizi değiştirmeye gelir Ramazan.

Eşimiz çocuklarımız, ana babamız, komşularımız, hısım akrabalarımız, hepimiz, hepimizin hakkını korumaya her zamankinden daha çok duyarlı olacağız Ramazan’da. Sahurumuz, iftarımız, teravihimiz ve bütün iyiliklerimiz birbirimizin hakkına riayet edip etmediğimize şahitlik edecek Ramazan’da.

Ramazan; paylaşma, dayanışma vb. sosyal sorumlulukların artmasına vesile olur. Vesile olur da kendimizi yenilememiz/yenileyebilmemiz için daha güçlü, daha kuvvetli oluruz inşallah.

Bu ayda sevginin, hoşgörünün doruğuna hep beraber ulaşır; iyilikler ve yardımlarımızla birbirimizi yüceltiriz inşallah.

Türk İslam âleminin mübarek ayında yeniden birliğe, beraberliğe kavuşmak hepimizin ortak arzusudur. Cümlemize bu ayda Allah, rahmet ve merhamet pınarlarından kana kana içmeyi nasip eder; barış, huzur, kardeşlik içerisinde bereketli bir hayat sürdürür inşallah.

Ramazan verme, verebilme ayıdır. Her zaman ama Ramazan ayında daha çok vermemiz gereken sadaka ile ilgili bakın Hazreti Ali ne diyor: “Sadaka sahibinin elinden çıktığında ihtiyaç sahibinin eline girmeden beş şey söyler: Ben az idim, sen beni çoğalttın. Ben küçük idim, sen beni büyüttün. Ben sana düşman idim, sen beni kendine dost ettin. Ben fâni idim, sen beni bâki ettin. Evvelce sen beni bekler idin, şimdi ben senin bekçin oldum.”

Doğruyu doğru olarak görebilmemiz, o doğruya uymak için gerekli kuvvet ve kudrete sahip olmamız temennisiyle Ramazanınızı tebrik ediyorum Efendim.