Bukalemun denince temas ettiği satha göre renk değiştirme özelliği ve tabii gözleri dört dönen yeşil bir hayvancık geliyor. Bizde bu egzotik hayvanları Petshop Marketlerde gördük…

Magazin programlarında bazı artistlerin evinde beslediklerini  gördük… Omuzlarında “bukalemun” sürekli renk değiştiriyor. Aslında masum bir hayvan. Kendisini korumak için ortama uyum sağlıyor.

Oysa Türk siyasetinde de buldukları her fırsatta, bulundukları ortama uyum sağlayan bukelemin gibi politikacılar yetiştirdik. Bunlar hemen renk değiştirirler. Türk milleti de onları hep bağrına basmıştır… Bukalemun politikacılar seçimler öncesi sözler verirler. Sonrası unutur giderler.

Bir sonraki seçimlere kadar.

Türkiye problemlerini neden çözemezler biliyormusunuz? Bukalemunları yüzünden!

Son bir haftada Akşener’in külliye ziyareti gündemde damgasını vurdu. Basında aman efendim ne yorumlar ne yorumlar!   TV ekranlarında bütün programların tek konuşulanı başlık Meral Akşener’di.

Hey gidi hey! Bir zamanların topuklu efesi… Ege’de ciddi bir seçmen  karşılığı da vardı… Külliye’ye çıkarken imaj da değiştirmiş. Maşallah pop yıldızı gibi karşılanmış.

Meral Akşener yorumları yazarların köşelerinde yer almış.

Altılı masadan sonra… İstikamet külliye… Özel bir kırk dakikalık görüşme… İşte bu görüşmenin ayrıntıları kamuoyuna açıklanmayınca spekülasyonlar yapılmaya başlandı… Saray’daki mâlum görüşmenin izahını yapamayan Meral Akşener gün be gün partisiyle bağlarını kopartmış görünüyor.

Ne varmış bunda diyebilirsiniz… Eyvallah.  Gurup konuşmasında 31 Mart seçimlerinde hür ve müstakil gireceğini açıklayanınca ayakta alkışlanmıştı… Aldığı sonuçlar malüm “hezimet”.

Ve olağanüstü yapılan İYİ Parti’nin büyük kongresinde aday olmadı…

Kurucu genel başkan… Yola çıktıklarının yerini yolda buldukları ile değiştirmişti... Siyasi olarak iddiasını kaybetti. Büyük Kongrede Akşener’in karşısında aday olan isimlerden olan Tolga Akalın’ın gözden kaçan ama çok önemli bir cümlesi var. “Meral Hanım, o görüşmede o fotoğrafı vererek Tayyip Erdoğan’a teslim olmuştur” …demiştir.

Bu söz sizce anlamlı gelmiyor mu?

Bir zamanlar Akşener gurup konuşmasında Erdoğan için neler söylemişti neler. Şimdi? Efendim yalayıp yuttular.

Abla dönemi kapandı.

Bukalemunlara saygılar…

Her şey vatan için.

Ankara İzmir hızlı tren hattı Eskişehir’den geçmeyince CHP’li vekiller bunu eleştirmişti.

Neden Eskişehir’den geçmiyor diye sormuşlardı? Elbette haklıydılar… Ben de bunu yazmıştım köşemde.

Neden Eskişehir’den geçmiyordu?

Eskişehir demiryollarının kavşak noktası değil mi? Efendim AKP’lilerin verdikleri yanıt Eskişehir zaten yatırım programlarında yokmuş.

Afyon üzerinden İzmir.

Birde yol göstermişler. Polatlı’ya gelin oradan İzmir’ e gidersiniz.

Peki peki anladık!

İl başkanı Gürhan Albayrak’tan ve AKP’li vekillerden ses çıkmadı. Efendim her şey Eskişehir için diyordunuz. Bu duruma siz ne diyorsunuz?

Eskişehir’e bonus yok mu?

Var var… Gemlik tren yolu. Bursa hızlı tren… Paralı Kuzey otobanı. İnşallah…

Nereye? Bursa’ya…

+++++

Bulgaristan AB üyesi oldu ve demokrasi liginde yer aldı…

Eskişehir'de yaşayan 4 bin çifte vatandaş, Bulgaristan parlamento ve Avrupa Birliği parlamento seçimleri için açılan 3 sandıkta oy kullandılar…

Türkiye’nin bazı yerlerinde sandıklar kuruldu. Bulgaristan’dan 1989’da Jivkov döneminde sürgün edilen Türkler ve sonradan Bulgaristan vatandaşı olanlar kimlikleri ile sandık başına giderek “oy” kullandılar. Bu oylar çok önemli… Çifte vatandaşlarımız aynı zamanda Avrupa Birliği parlamento seçimine de katkıda bulunacak.

Oy kullanma bilgisayar üzerinden yapıldı.

HABİBE AYDIN TÜRKİYE’YE DESTEK VERİYORUZ DEDİ

Kullandıkları oylarla Bulgaristan’daki kardeşlerine destek olduklarını belirten Eskişehir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Habibe Aydın, Biz bu seçimleri oldukça fazla önemsiyoruz. Çünkü Bulgaristan’daki kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu onlara da hissettirmek istiyoruz. Bir yandan da geçmiş unutulmaz. Ancak biz geçmişe Bulgaristan’daki kardeşlerimizle birlikte tekrar el ele hep birlikte buradan Türkiye’den destekle yön vermek istiyoruz. Tabii ayrı bir önemi daha var bugünün. Avrupa Birliği parlamento seçimleri de gerçekleştiriliyor aynı zamanda. Bu anlamda buradan gidecek oyların da çok fazlasıyla önemi var. Çifte vatandaşlarımız aynı zamanda Avrupa Birliği parlamento seçimine de etkide ve katkıda bulunacak dedi…

Göçmenler Eskişehir’in demokrasisinin tutkalı. Zira balkanlar çok önemli. Balkanlarda kaybettik. Osmanlı yenildi…

Bulgaristan parası olan leva bir zamanlar geçmiyordu. Şimdi parası çevrilgen. TL karşısında çok değerli. Bir zamanlar alışverişe geliyorlardı. Bavul ticareti yapıyorlardı. Şimdi eskisi gibi gelmiyorlar… Kimisi orada yaşıyor. Çift vatandaş. Avrupa’da istediği yere gidiyor…

Serbest dolaşım hakkına sahip…

Pasaportu kıymetli…

Biz gitmeye kalksak vizeye tabiyiz. Komşu  baaa vize + leva… Zıplayın bakalım 150 AVRO’yu…