Meral Akşener eski defterleri açtı ve altılı masa açıklamasının satır aralarında o seçim kazanılsın diye Zehir İçtim ben zehir dedi. Akşener Biz ittifak sisteminden vazgeçtik dedi ve bir kez daha ittifak sistemine kapıyı kapatmış oldu.

Meral Akşener eski defterleri açtı ve altılı masa açıklamasının satır aralarında o seçim kazanılsın diye Zehir İçtim ben zehir dedi. Akşener Biz ittifak sisteminden vazgeçtik dedi ve bir kez daha ittifak sistemine kapıyı kapatmış oldu.

Türkiye için eğile bükle öldük bundan sonra yok. İttifak sistemiyle Yol yürümeyeceğiz. Sadece bugün değil 2028'de de kendi başımıza gireceğiz bu ortak seçilmiş belediye başkanlarımızı kötüleyeceğimiz anlamına gelmez İstanbul'u alan Türkiye'yi alamıyormuş biz alamadık…

Bu sözlerle köprüleri atmış olmuyor mu?

Ne Anam kaldı ne babam, kaldı ne sülalem kaldı, ne şahsım kaldı gördüm ki düşmanımıza benzemiş birileri?

Biz ittifak sisteminden vazgeçtik.

Dolayısıyla ittifak sistemini reddediyoruz ve televizyonlara çıkıyorlar ve bu 15 milletvekili mevzusunu söyleye söyleye geziyorlar biz bunun Eğer bir ödemesi vardı ise İstanbul ve Ankara'yı hediye ederek kendilerini ödedik halen alacaklıyız.

Evet, suçlu benim kabulüm başında söyleyeyim, taş düştü kafanıza

ANALİZ .

Kazım Kurt işbirliği önerisine de CHP de karşı çıkılmış ve oldukça sert eleştirilmişti..

KAZIM KURT bunu boşuna söylememişti ve hem geçmişin rakamları hem de siyasi analiz yapacak bilgi ve deneyime sahip bir isim.

****

Bu sistem siyasi partileri bir kümenin içine ittiği, herkesin birbirine benzediği için tabanına ulaşamadığı, partinin ideolojini ayrıştıramadığı bu yüzden siyasetin çürüdüğünü hepimiz gördük.

Şimdi bu saptamayı herkes kabul ediyor..

Çünkü, cumhurbaşkanının ana stratejisi buydu!. Kutuplaştırma üzerinden siyaseti ikileme sürüklüyor.. Siyaseti öyle noktaya getirdi ki ben mi onlar mı? Bu işi de referandum mantığı ile götürüyor. Kendi açısından çok doğru. Fakat 2019 da yaşanmış bir gerçek var. Muhalefet mevcut cumhurbaşkanı hükümet sistemi ile yani,14-28 Mayıstaki seçimlerden çıkan sonuç nedir?

Kavramak lazım..

Çünkü bu cumhurbaşkanlığı hükümet modeli sistemi seçmen tarafından onaylandı. Muhalefetin görmek istemediği bu.

20282 de bu siyasal rejimle gideceğiz ve bu sistemle seçim yapacağız.. Peki, nedir bu % 50+1…püf noktası burada yatıyor alanın kazanacağı bir seçimdi bu.

Alan iktidar olur.

*****

2019’ da muhalefetin sürüklendiği noktada buydu. Neden? eğer siz sağlıklı bir işbirliği yapmaz iseniz iktidar bloğu karşısında o küçük yüzdelerin oyları ile seçilemiyorsunuz.

2019’ da muhalefet bunu test etti ve başardı. Evet dediler demek ki oluyormuş… Bizi 14 ve 28 Mayıs seçim sürecine ne taşıdı. Neden bu işbirliği ittifakı denendi? ..bu yüzden. Çünkü  başarıldı.

****

Niye 2018’ denemedik?  Hatırlayın. Sayın Akşener’in sıkça vurguladığı hani bana Abdullah Gül’ü dayattılar demesini hatırlayın. Daha önce de MHP , CHP’ ye yem atmış ve EKMELETTİN İHSANOĞLU’ nu dayatmıştı..

Hatırlayın bu isimi bilen yoktu. CHP’ nin Cumhurbaşkanı adayı Yılmaz Büyükerşen’ di..Öyle bir kumpas kuruldu ki aradan Büyükerşen tereyağından kıl çeker gibi kaydırıldı ve tavşan aday sürüldü. Bu oyunun derin analizi de var. Kısacası her şeye Erdoğan’ın kazanması için planlanmış bir oyundu ve kurgunun bir parçası da Kılıçdaroğlu’ ydu..

*****

Akşener neden bunu söylüyor? Çünkü 2018’i çok biliyor. Onun için aday oldum ve hepimiz tek tek girdik. Adaylaşmanın ve parçalanmanın negatif sonuçlarını gördük.

Peki, 31 Martta ne değişti?

Bizim bilmediğimiz ve Akşener’in kendi tabanına ve bize nasıl bir açıklama yapacak. Ayırt edici makas değiştiren, ayırt edici gelişmeyi henüz bilmiyoruz? Bize ne anlatmak istiyor?

81 ilde ayrı ayrı girersek seçimi şöyle kazanacağız…Var mı böyle bir bilgi veya analiz..Yok..Ayrı ayrı gireceğiz deyip nokta konuluyor..

Sonra ittifak kötü, belki işbirliği olur cümleleri geliyor ama biz anlamıyoruz. Toplumda anlamıyor. Çok basit bir analiz yapıyorum..

Anahtar soru bu? Muhalefet 30 büyük şehri kazanmak mı istiyor?

Kazanmak istiyorsa seçim için yeni işbirliği modelleri geliştirmek zorunda. Şimdi Akşener’in bu kadar deneyimli bir siyasetçini bunları bilmemesi mümkün mü? İşte burada benin aklım stop ediyor.

Peki, durum böyleyse veriler bu kadar somutsa, resim bu kadar netse, bu gerçeği ret mi edeceğiz?

*****

Siyaset matematik kaldırmaz diyorlar. Bunu herkes biliyor. Türkiye’de siyasette 2+ 2 yi toplarsanız bir eder ama, siyasetin bir de kaçınılmaz matematiği var..% 9.5 oy almışsınız. Ben ısrarla söylüyorum..30 büyükşehir var..30 unda İYİ parti aday çıkartsın kazanaaaamaaaz.

İş birliği yapmadan kazanamaz.

Peki, siyasetin denklemi buysa, Akşener’de tartıya çıkacaksa, sayın Akşener bizlere bunu nasıl anlatacak? Kazanmanın başka bir yolu var mı?

O zaman komplo teorileri geliyor akla..

Topluma anlatması gerekmiyor mu 31 Mart 2024’ de muhalefet nasıl kazanacak? Bunu anlatacak. İYİ partinin önerdiği formül nedir?

Bilen var mı? Yoksa muhalefet direncini kırılması için CHP’ ye yapılan bir operasyonun parçası mı?

*****

Seçmen bıktı artık. Siyasetle ilgili hiçbir şey duymak istemiyor. Akşener tartıya çıkacağız diyor? Peki, peki anladık. Tartıya çıktınız ve hezimete uğradınız % 6 oy alırsanız ne olacak? İstifa edecekmisiniz? Seçmen tabanda birleşir ve kendi beğendiği adayları seçerse ne olacak? İmamoğlu ve Yavaş’a karşı aday çıkartırsanız ne olacak?

Eskişehir’de aday çıkartırsanız veya iktidarın çıkarttığı bir adayı desteklerseniz ve o aday kaybederse ne olacak?

Akşener’in göremediği bu? Elbette her partinin varlığı seçimlerde kazanmak için çalışırlar ve kazanacak aday bulurlar…

Kazanacak aday bulamaz iseler ne olacak?

*****

Unuttukları şu? Türk insanımızın yaşam alanları vardır. Özgürlük alanları vardır ve bu tabii haklardandır. Bu yaşam tarzı ve özgürlük adalarıdır. Gittikçe otoriterleşen bir sistem de, kendi yaşam adasında yaşarken mutsuz olacağı bir yaşam tarzı dayatmasına karşı ne der? Ben burayı kaybetmek istemiyorum..

Ey Akşener belki siz kendinizi tartma istiyorsunuz. Ama ben gidip Yılmaz Büyükerşen’ e, kazım KURT’ a Ahmet Ataç’ a oyumu vereceğim derse bu sefer ne denecek?

Ne hikâye anlatacak? Ya biz % 5 aldık ama aslında oyumuz % 15 idi diye hikâyemi anlatılacak?

Kısacası Meral Akşener bu seçim kaderdir diyordunuz! Şimdi kalkıp o masaya oturmakla zehir içtim diyorsunuz. Bu ülkedeki zehir, anayasayı sürekli ihlal ve her gün yaşam çemberinin daraltan, Atatürkçü, milliyetçi, Laik hukuk devletini savunan, özgürlüğü savunan, haksızlığa karşı çıkan emeğin yanın da olanlarla işbirliği yapmayacaksınız da kimlerle kol kola gireceksiniz?

Bakın, millet perişan olmuş bu sesleri de mi duymaz oldunuz! Millet ittifakı bir senaryo muydu yoksa?